49 проекта са одобрени по INTERREG V-A Гърция – България 2014 – 2020 г./в. "Строител"/

49 проекта са одобрени по INTERREG V-A Гърция – България 2014 – 2020 г./в. "Строител"/

24 март 2017 | 09:32

49 проекта са одобрени по втората покана по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG V-A Гърция – България 2014 – 2020 г. Това стана ясно след заседанието на Комитета за наблюдение по инициативата, което се проведе в Благоевград. То бе открито от зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Валентина Върбева.

Програмата е създадена в рамките на европейската стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020“. Тя цели постигане на икономическо, социално и териториално сближаване между трансграничните територии на Република България и Република Гърция. Регионите, които се обхващат са областите Благоевград, Хасково, Смолян и Кърджали у нас, и префектурите Еврос, Ксанти, Родопи, Драма, Кавала, Солун и Серес в южната ни съседка. Средствата са от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и национално финансиране на участващите държави. Първоначално одобреният общ бюджет на INTERREG V-A Гърция – България 2014 – 2020 г. възлизаше на 130 262 833 евро. От тях от ЕФРР са 110 723 408 евро (85%), а 19 539 425 евро (15%) от партниращите си страни. В края на 2016 г. общият бюджет на програмата бе увеличен с 482 174 евро от ЕФРР след релокация на финансови средства от Програмата за трансгранично сътрудничество IPP Гърция – Турция 2014 – 2020 г., чието изпълнение е прекратено. Заедно с националното съфинансиране от София и Атина общото нарастване достигна до 567 263 евро.

Конкретните цели, заложени в Програмата за сътрудничество INTERREG V-A Гърция – България 2014 – 2020 г., са повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия (МСП), насърчаване на адаптацията към изменението на климата и на ресурсната ефективност, превенция и управление на рисковете, съхраняване и опазване на околната среда. По инициативата се стимулира устойчивият транспорт и премахване на участъците с недостатъчен капацитет във всички ключови мрежови инфраструктури, социалното приобщаване, борбата с бедността и всяка форма на дискриминация. На база на задачите са формулирани и основните четири приоритетни оси (ПО), по които се финансират предложения. Това са ПО 1 „Конкурентен и иновативен трансграничен регион“, ПО 2 „Устойчив и приспособим към климата трансграничен регион“, ПО 3 „Трансграничен регион с подобрена взаимосвързаност“, ПО 4 „Трансграничен регион с висока степен на социално приобщаване“. Има и 5-та приоритетна ос – ПО „Техническа помощ“.

Потенциални бенефициенти на финансови средства от програмата са национални, регионални и местни власти, както и образователни институции, браншови и други организации с нестопанска цел, създадени и функциониращи в трансграничния район на България и Гърция. При спазването на предварително определени условия в изпълнението на проекти могат да се включат и организации извън избираемата територия.

Първа покана за набиране на предложения

по програмата по ПО 2 беше обявена на 19 ноември 2015 г., като беше свързана с разработването и финансирането на предварително определен стратегически проект за подобряване достъпността на трансграничния регион. Началният финансов ресурс беше в размер на 38 235 295 евро. Впоследствие посоченото по-горе увеличаване на общия бюджет на инициативата бе предоставено изцяло в полза на ПО 2 и стратегическия проект по нея. Партньори по предложението от българска страна са Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областна администрация Смолян, а от гръцка – „Егнатия Одос“ АД. Комитетът за наблюдение одобри реализацията му. Той включва три обекта. Първият е за реконструкция на път II-86 Средногорци – Рудозем с обща дължина 7,5 км и обходен път на Рудозем – 2,5 км. Отсечките допринасят за развитие на направлението Рудозем – границата с Гърция. То е във връзка с предвиденото отваряне на нов граничен контролно-пропускателен пункт Рудозем – Ксанти, вкл. необходимата прилежаща инфраструктура и сграден фонд. Вторият обект също е свързан с пропускателния пункт. Ще се изгради пътна отсечка Демарио (Гърция) – границата с България. Трасето ще е с обща дължина 8,5 км. Третият обект е реконструкция на път II-59 Момчилград – Ивайловград с обща дължина 26 км. Отсечката ще допринесе за осигуряване на връзката между Транспортен коридор 9 и граничния преход при Ивайловград. Договорът за субсидия е сключен на 17 август 2016 г. и проектът е в процес на изпълнение.

Втората покана за набиране на предложения по програмата беше насочена към проектни предложения по ПО 2 „Устойчив и приспособим към климата трансграничен регион“ и ПО 4 „Трансграничен регион с висока степен на социално приобщаване“. Тя беше отворена в периода 14 декември 2015 г. – 22 април 2016 г. Наличният финансов ресурс бе в общ размер 35 200 000 евро.
В рамките на обявения срок за подаване на документи бяха получени 211 предложения, от които 88 по ПО 2 и 123 по ПО 4. От тях след проверка на допустимостта и административното съответствие до оценка на качеството бяха допуснати общо 176 проекта. Поради големия брой предложения, подадени по втората покана и преминали успешно прага от 51 точки, Комитетът за наблюдение реши да бъдат увеличени предварително предвидените средства. В резултат беше одобрено финансирането на общо 49. От тях 25 са по ПО 2 и 24 по ПО 4. Одобрен беше и списък от 14 резервни идеи, които могат да бъдат субсидирани в случай на спестени средства.

По ПО 2 са одобрени проекти

по инвестиционен приоритет (ИП) „Съхраняване, опазване, популяризиране и развитие на природното и културното наследство“ – 11 броя, по ИП „Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие и почвите и насърчаване на екосистемните услуги, включително чрез „Натура 2000“ и екологосъобразните инфраструктури“ – 8, по ИП „Насърчаване на иновативни технологии с цел подобряване на защитата на околната среда и ефективното използване на ресурсите в сферата на отпадъците, водите и по отношение на почвата или за намаляване на замърсяването на въздуха“ – 6. По ПО 4 ще бъдат финансирани 13 предложения по ИП „Инвестиране в здравна и социална инфраструктура, която допринася за националното, регионалното и местното развитие, понижаване на неравнопоставеността по отношение на здравния статус, насърчаване на социалното приобщаване чрез подобряване на достъпа до обществени, културни и развлекателни услуги и преминаването от служби на институционално равнище към служби на местно равнище“, а по ИП „Осигуряване на подкрепа за социални предприятия“ – 11.

В одобрените 49 проекта участват общо 223 партньора (96 от българска и 127 от гръцка страна). От родните – 42 са в област Благоевград, от които 7 водещи, Кърджали – 14 с 4 водещи, Смолян – 16 с 1 водещ, Хасково – 18 партньора с 2 водещи. Извън допустимата територия на програмата има 6 проектни партньора. От българските участници най-активни са общините, следват НПО и здравни организации.

Одобрените за финансиране предложения са изключително разнообразни. Те отразяват дефицитите в развитието на допустимата трансгранична територия, идентифицирани от проектните партньори, като предлагат иновативни подходи и решения за тяхното преодоляване. Някои от проектите надграждат постигнато в предишния програмен период по отношение на опазване на околната среда, защита на значими биологични видове и/или хабитати, превенция срещу природни или предизвикани от човешката дейност бедствия и аварии, развивайки създадените партньорства и разширявайки съвместните дейности. Други идеи се фокусират върху проблеми, предизвикани от икономическата криза от последните години – например младежка безработица, социално изключване, липса на адекватни за пазарните изисквания умения и познания. Има предложения, които се занимават с въпроса за подобряване на достъпа до спешна и първична медицинска помощ или акцентират върху справянето със социално значими заболявания.

Сред проектите са

тези за развитие на културния и природния туризъм в Чепеларе и Просоцани, Гърция, на гръцкото министерство на културата и спорта за създаване на една устойчива туристическа дестинация на границата, за подобряване на медицинските и социалните услуги в община Струмяни и др.
След заседанието на Комитета по наблюдение, по време на което бяха одобрени за финансиране проектите, получили най-висока оценка, започна работата по договорите за финансиране. Очаква се подписването им да се осъществи в най-кратък срок.

Процесът по изпълнение на всяко одобрено за финансиране проектно предложение изисква спазване на правилата на програмата, както и стриктно прилагане на приложимото национално законодателство. За бенефициентите това означава спазване на принципите, условията и реда за разходване на предоставените безвъзмездни средства с цел осигуряване на ефективност, публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация. Тяхна отговорност е да проведат процедурите по Закона за обществените поръчки.

Третата покана

на програмата беше обявена на 22 декември 2016 г. с краен срок 24 февруари 2017 г. Тя бе по ПО 2 „Устойчив и приспособим към климата трансграничен регион“, Инвестиционен приоритет „Насърчаване на инвестиции, предназначени за справяне със специфични рискове, осигуряване на устойчивост при бедствия и разработване на системи за управление на бедствия“. Поканата включваше предварително определени инвестиционни дейности и допустими партньори.

Партньори от българска страна

са областните администрации на Смолян, Благоевград, Кърджали и Хасково, а от гръцка – регионите Централна Македония, Източна Македония и Тракия и Децентрализираната администрация на Македония и Тракия. Разработен е съвместен стратегически проект „Прилагане на инфраструктурни мерки и планиране за защита от наводнения в речните басейни на реките Струма, Марица, Керкини и Места“. Той е с бюджет 11,5 млн. евро. Насочен е към един от най-съществените проблеми за трансграничния регион – справяне с риска от наводнения.
Към настоящия момент подаденото в рамките на третата покана проектно предложение е в процес на оценка. В рамките на един месец предстои то да бъде одобрено за финансиране от Комитета за наблюдение чрез писмена процедура, като очакванията са договорът за субсидия да бъде подписан през май 2017 г.

Управляващият орган на програмата и Националният партниращ орган, в лицето на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, работят усилено по подготовката на четвъртата покана за набиране на предложения в рамките на ПО 1 „Конкурентен и иновативен трансграничен регион“. Поканата ще бъде насочена към проекти, които ще допринесат за повишаване на конкурентоспособността на МСП в транс­граничната територия на България и Гърция. Очаква се поканата да бъде отворена в рамките на първата половина на годината след финализиране на дискусиите по обхвата на дейностите и допустимите партньори.

Бенефициенти по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG България – Турция, субсидирана от Инструмента за предприсъединителна помощ 2014 – 2020, получиха договорите си за безвъзмездна финансова помощ на церемония в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 33 проекта са одобрените по първата покана за набиране на предложения.
Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на програмата Валентина Върбева подчерта, че интересът към програмата е много голям и доказателство за това са получените 195 проекта по първата й покана на обща стойност над 11 млн. евро. Тя изтъкна, че трансграничното сътрудничество е изключително важно за развитието на региона и превръщането му в място с по-добра околна среда и условия за туризъм, като същевременно спомага и за изграждането на добри междусъседски отношения.

Ръководителят на Националния партниращ орган Бейза Туран – директор на дирекция „Финансово сътрудничество“ в Министерството по въпросите на Европейския съюз на Република Турция, сподели своята увереност, че проектите ще бъдат още по-успешни от вече реализираните с финансиране от програмата за сътрудничество между двете страни през предходния програмен период.
Одобрените предложения са насочени към различни тематични области в двете приоритетни направления – околна среда и туризъм.

Тридесет и трите договора за субсидии с водещи партньори от допустимия регион са на обща стойност 8 268 467,56 евро. 14 от тях на обща стойност 4 752 968,07 евро са по Приоритетна ос 1 „Околна среда“, а 19 договора на обща стойност 3 515 499,49 евро в рамките на Приоритетна ос 2 трябва да допринесат за превръщането на туризма в региона в устойчив. 25 от проектите са с водещи партньори от България.

Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG България – Турция има 3 приоритетни оси, като по 2 от тях се финансират инвестиционни проекти и такива от типа „меки мерки“. Третата ос е „Техническа помощ“ и е изцяло насочена към подпомагане управлението на програмата. С общ бюджет от 29 642 896 евро тя трябва да допринесе за укрепване на капацитета за трансгранично сътрудничество между България и Турция в областта на опазването на природата и устойчивото развитие на туризма.

Предстои Управляващият орган, Националният орган и Съвместният секретариат по програмата да организират обучения на партньорите по проектите със сключени договори от двете страни за тяхното изпълнение.

Добри практики от изминалия програмен период

Първият за страната ни програмен период 2007 – 2013 г. по INTERREG V-A беше от огромно значение за българските бенефициенти, с оглед изграждане на капацитет за управление на безвъзмездни средства. Общият брой на финансираните проекти по инициативата е 108, осъществени с участието на общо 263 бенефициенти от двете страни. От тях 62 предложения са в рамките на ПО „Качество на живот“, 10 проекта по ПО „Достъпност“, 33 проекта по ПО „Конкурентоспособност и човешки ресурси“ и 3 проекта по ПО „Техническа помощ“.

Признание за най-високо качество на постигнатите резултати на ниво Европейски съюз получиха три проекта, финансирани по Програмата за териториално сътрудничество Гърция – България 2007 – 2013 г. ARDAFORECAST – „Създаване на система за предупреждение за наводнение в басейна на река Арда за минимизиране на риска в трансграничния регион“, създаде оперативна технология за предварителна нотификация за наводнения, с възможност за предупреждение до 5 дни преди очакваното повишение на нивото на речния басейн на р. Арда. Проектът е посочен като добра практика в публикация на Европейската комисия.

INTERSYC – „Интегрирано териториално сътрудничество за детско здравеопазване и защита“, беше отличен сред 108 проекта, участващи в конкурс по повод 25-годишнината на INTERREG. Той включваше дейности, насочени към подобряване на здравните услуги за деца чрез разработване на широкообхватни програми за превантивна медицина, както и предоставяне на социални услуги за малчуганите в риск.

Проектът YMC (H) A – „Мобилизация на младежта – културно наследство и спортна валоризация“, бе награден в конкурса WSIS Prize 2015 в категория „Културно разнообразие и идентичност, езиково разнообразие и местно съдържание“. В рамките му са изградени модерни спортни съоръжения на територията на ЮЗУ „Неофит Рилски“ и е създаден музей на спорта в гр. Солун. Проведени са и множество състезания, обучителни прояви и семинари, посветени на музейното дело, доброволчеството и социалното включване.

В сферата на опазване на околната среда и управление на екологичните рискове може да бъде посочен проектът OUTLAND – „Отворени протоколи и инструменти за образование и обучение на доброволчески организации в сферата на гражданска защита, срещу природни бедствия (горски пожари) в Гърция и България“. Той се занимава със създаването на мрежа и онлайн базирана платформа за образование и обучение на доброволчески групи за гражданска защита с акцент върху горските пожари.

Справянето с горските пожари беше тема и за проекта REPORT – „Чрез превенция да съхраним природната красота на Родопа планина“. Партньорите създадоха мрежа от съоръжения за наблюдение на горски масиви и набиране на метеорологични данни с цел ранно предупреждаване за възникнали горски пожари. Закупените високопроходими автомобили и противопожарно оборудване се използват ефективно в дейността на пожарните команди в областите Смолян и Ксанти.

Проектът ZLATEX A Way To-Gathe – „Изграждане на пътя Златоград (трансграничния пункт Златоград) – Термес-Ксанти“, успешно допълва усилията на правителствата на България и Гърция по развитие на свързващата пътна инфраструктура. Изграденият пътен участък Златоград – ГКПП Златоград – Термес позволи разширяването на обмена на стоки и услуги, както и подобри цялостно комфорта на пътуване за пресичащите границата.