Деница Николова: Развитието на туризма и културно-историческото наследство са предпоставка за икономически растеж в държавите от Дунавския регион

Деница Николова: Развитието на туризма и културно-историческото наследство са предпоставка за икономически рас

23 февруари 2018 | 13:04

Подобряването на управлението на Дунавската стратегия бе фокус на срещата на националните координатори в София

Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и национален координатор за Дунавската стратегия Деница Николова председателства среща на националните координатори, която се проведе днес в София. Тя запозна представителите на държавите-членки, Европейската комисия, Транснационална програма „Дунав“ и Interact с планираните активности в рамките на Българското председателство на Стратегията, сред които открои приноса на туризма и културно-историческото наследство за постигане на икономически растеж, заетост и свързаност между държавите от Дунавския регион.

„Като използваме пълния потенциал на съществуващите макрорегионални стратегии, трябва да работим за подобряване на привлекателността на региона на река Дунав и за създаване на синергии между съществуващите инструменти, политики и програми“, отбеляза зам.-министър Николова и подчерта, че България приема Дунавската стратегия като възможност за партньорство и подкрепа за изпълнението на съвместни стратегически проекти между държавите-членки, което ще допринесе за постигането на целите й.

Участниците в срещата обсъдиха предизвикателствата и перспективите пред Дунавската стратегия и споделиха мнението, че прилагането на последователен подход при определянето на стратегическите проекти, признат от различните заинтересовани страни на национално, регионално, макрорегионално и европейско равнище, е от решаващо значение за по-успешното внедряване на макрорегионалните стратегии в бъдещата политика на сближаване.

Страната ни е ротационен председател на Дунавската стратегия за една година. Провежданите в тази връзка събития са част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС поради важното място на макрорегионалните стратегии в приоритетите му и факта, че те задават рамката за изпълнение на европейските политики в региона, който обхващат.

 

mrrb