Министър Нанков: В обхвата на тол таксите вероятно ще попадне не повече от 2/3 от републиканската пътна мрежа

Министър Нанков: В обхвата на тол таксите вероятно ще попадне не повече от 2/3 от републиканската пътна мрежа

23 октомври 2017 | 21:01

Предстои да бъде извършен анализ на експертно и политическо ниво кои пътища да попаднат в обхвата на тол-системата. Вероятно те ще са не повече от 2/3 от републиканската пътна мрежа, като приходите от въвеждането на системата ще бъдат използвани единствено за подобряване безопасността на пътищата. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в предаването „Още от деня“ на БНТ.

Нанков напомни, че щетите от забавянето на въвеждането на тол системата заради обжалвания са над 1,5 млн. лв. дневно. „Всеки ден ни е важен. Затова и ще поискаме предварителното изпълнение на процедурата“, заяви министърът. И посочи, че ще бъде заведено дело за пропуснати ползи срещу жалбоподателите, които, по негови думи, злоупотребяват с право, за да саботират изграждането на системата.

Приходите от тол системата ще се разходват за поддръжка на пътната инфраструктура и за строежа на нови скоростни отсечки от републиканската пътна мрежа. Експертен дебат ще се състои по въпроса дали е справедливо част от приходите, генерирани от експлоатация на републиканската мрежа, да бъдат използвани и за поддръжка на общински пътища.

В студиото на БНТ той заяви, че се очаква до 2019 г. да бъде стартиран строежът на последния и най-тежък участък от автомагистрала „Струма“ - отсечката през Кресненското дефиле. На 19 октомври бе възобновена обществената поръчка за изграждането на тунел „Железница“, а по останалите два участъка – от Благоевград до Крупник и от Кресна до Сандански работата се извършва по график, допълни Нанков.

След извършена проверка и съставен доклад за състоянието на тунелите в страната, 16 тунелни тръби се нуждаят от ремонти, обясни министърът. По всички европейски норми са ремонтирани вече десните тръби, в посока Варна, на тунелите „Витиня“ и „Ечемишка“ на АМ „Хемус“. На 20 ноември ще бъде отворена за движение и тръбата в посока София на тунел „Витиня“. Поетапно ще бъдат ремонтирани всички останали тунелни съоръжения.

След като днес бе създадена организация, от утре стартират ремонтни дейности по 100-метров участък от Аспаруховия мост. Няма да бъдат създавани затруднения за трафика през зимните месеци. „Планираме за 25 дни за приключим ремонтирането на тези 100 м, като напролет ще продължим, за да бъде мостът завършен“, посочи министър Нанков.

На 1 ноември въвеждаме режим на зимно поддържане на републиканските пътища. Създали сме необходимата организация и имаме готовността за почистване на пътищата през зимата. Ресурсът за снегопочистване е осигурен, а ако зимата бъде по-лека и се спестят средства, спестяванията ще бъдат за сметка на повече ремонтирани пътища през 2018 г., коментира още регионалният министър.

Участието на министъра в предаването "Още от деня" можете да видите ТУК.