МРРБ провежда обществена консултация за политиките и законодателството за осигуряване на достъпна архитектурна среда

МРРБ провежда обществена консултация за политиките и законодателството за осигуряване на достъпна архитектурна

29 септември 2017 | 14:45

Министерството на регионалното развитие и благоустройството провежда обществена консултация за политиките и законодателството в областта на осигуряването на достъпна архитектурна среда в България.

Консултацията е във връзка с приетата през 2016 г. Концепция за промени в националното законодателство, свързани с прилагането на чл. 9 „Достъпност“ от Конвенцията на Организацията на обединените нации за правата на хората с увреждания. Според него страните-членки по Конвенцията, сред които е и България, са задължени да предприемат подходящи мерки за осигуряване на достъп на хората с увреждания, равноправен с този на всички останали лица, до физическата среда за живеене, транспорта, информацията и комуникациите – както в градските, така и в селските райони.

В Концепцията са идентифицирани три основни направления, в които следва да се предприемат конкретни стъпки за подобряване на нормативните изисквания и на механизмите за контрол. Това са устройството на урбанизираните територии; инвестиционния процес при проектирането, строителството и въвеждането на строежите в експлоатация; осигуряването на достъпна архитектурна среда за съществуващи сгради и съоръжения за обществено обслужване.

Въвеждането на мерки за усъвършенстване на нормативните изисквания и механизмите за контрол по отношение на достъпността на архитектурната среда в съществуващите сгради и съоръжения за обществено обслужване е идентифицирано като конкретна нужда в Концепцията. В нея е установен недостиг на ефективен мониторинг по отношение на изградената достъпна среда в съществуващите сгради и съоръжения за обществено обслужване, както и дефицит на информация за осигурената достъпност и недостатъчно стимулиране на дейностите за привеждане на съществуващите сгради и съоръжения за обществено обслужване в съответствие с нормативните изисквания за достъпност.

Целта на обществената консултация е да се съберат достатъчно мнения и данни за това дали са налице посочените проблеми, свързани с достъпността, както и дали съществуват други, извън идентифицираните в Концепцията. Предвидено е също и да се обсъдят най-подходящите мерки от страна на държавата – законодателни, административни, регулативни, структурни, информационни или други, които биха допринесли за ефективно осигуряване на достъпна архитектурна среда на съществуващите сгради и съоръжения за обществено обслужване, включително на достъпните елементи в урбанизираната територия.

Обществената консултация се провежда заедно с Обединение „Евро РИА“, което е изпълнител по възложена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството обществена поръчка с предмет „Оценка на въздействието на действащите политики и законови разпоредби и на упражнявания мониторинг по отношение на осигуряване на достъпна архитектурна среда в съществуващите сгради и съоръжения, както и разглеждане на възможни сценарии за допълването им и/или за въвеждането на нови подходящи политики и органи за мониторинг”. Партньори в обединението са партньори Център за оценка на въздействието на законодателството и „Евроконсултантс България С.А“ АД.

Повече информация за обществената консултация и възможностите за участие в нея може да бъде намерена на специализираната страница за публични консултации на Центъра за оценка на въздействието на законодателството http://publiconsultation.ria.bg/, където са публикувани Консултативен документ и въпросници. До 15 октомври 2017 г. всички заинтересовани страни, организации и граждани могат да изпращат попълнени въпросници, както и всички други коментари и становища във връзка с обществената консултация по електронна поща на следния електронен адрес: ria@ria.bg. Те ще бъдат публикувани на страницата на Центъра.

Резултатите от събраната информация за практики и политики при осигуряването на достъпна архитектурна среда ще бъдат обобщени и а анализирани, след което ще се направи същинската оценка на въздействието. В резултат се очаква да бъдат предложени по-ефективни политики, законодателни промени и др., които да доведат от отстраняване на идентифицираните проблеми и предизвикателства в областта.