Зам.-министър Деница Николова: Изготвихме пътна карта с новия подход към регионалната политика с посока за едно по-добро бъдеще за развитие на регионите

Зам.-министър Деница Николова: Изготвихме пътна карта с новия подход към регионалната политика с посока за едн

17 ноември 2017 | 17:45

Отчита се положителна промяна на ключовите макроикономически индикатори на социалното и икономическо развитие за всички райони в страната на ниво NUTS2  през периода 2014-2016 г. Това стана ясно на заседание на Съвета по регионална политика към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, чийто председател е заместник-министър Деница Николова. Резултатите от извършените междинни оценки на регионалните планове за развитие на шестте района от ниво 2 сочат настъпили видими положителни промени по отношение състоянието на образователната, здравната и културната инфраструктура, развитието на туристическите атракции, изградените автомагистрали, подобряването на състоянието на някои отсечки от регионалната пътна инфраструктура, инвестициите за интегрираното развитие на градовете и подобряването на качеството на градската среда. Обобщените резултати показват обща тенденция за всички райони в нарастването на БВП, който надхвърля заложените междинни целеви стойности. Налице е обща тенденция и нарастване на доходите. Необходими са обаче мерки, насочени към справяне с демографските проблеми и икономическата активност на регионално ниво.

„Оценявайки напредъка по отношение на икономическия растеж от присъединяването ни към ЕС до 2015 г. се  констатира, че промяната  по отношение на БВП на човек, като дял от средния за ЕС-28 варира от 2% нарастване за Северозападен район /СЗР/ до 9% за Югозападен район. Единствено Югозападният район /ЮЗР/ е достигнал 76% от средния БВП за човек от ЕС, което се дължи главно на столицата София“, отчете зам.-министър Николова.

Като негативна тенденция в междинните оценки е посочено, че в някои региони от страната все още не са достигнати темповете на растеж, съгласно европейската класация за развитие, както и по-големите вътрешнорегионални и междурегионални различия. „В тази връзка планираме серия от заседания на Съвета, на които да се разглеждат въпроси като дефиниране и осъзнаване ролята на регионалната политика за развитието на районите“, посочи зам.-министър Николова.  Един от акцентите за постигане на тези цели е чрез оптимизиране качеството и броя на стратегическите документи за регионално и пространствено развитие, тяхната взаимообвързаност, взаимозависимост и практическа йерархичност. От ключово значение е и възприемането на регионалната политика като хоризонтална тема, подобряването и синхронизирането на управлението на регионалното развитие, както и засилване ролята и компетенциите на регионално ниво, оптимизиранe процесите на финансиране, по-фокусирано наблюдение и оценка на стратегическите документи.   

„Негативните процеси, като отрицателния естествен прираст, отрицателния механичен прираст, негативните промени в структурата и застаряването на населението, квалификацията на работната сила, не могат да бъдат преодолени в краткосрочен и средносрочен план,  затова е нужно да се формират дългосрочни политики с посока за приемственост“, отбеляза Николова. По думите й е нужна промяна, която да позволи прилагането на интелигентни решения за специфичните проблеми на дадена конкретна територия, свързана с идентифицирането на нуждите на районите и прилагането на нови и модерни подходи, които да превърнат заплахите във възможности, а слабите страни в силни. „Процесът на сближаване на регионите изисква целенасочени дългосрочни действия за подкрепа на изоставащите райони“, заяви още зам.-министър Николова. Тя акцентира, че МРРБ е извършило предварителен преглед и анализ на инструментите за провеждане на политиката за регионално развитие и идентифицира основни проблемни области, които се нуждаят от реформиране. За целта е подготвена Пътна карта за стъпките за тяхното провеждане.

„Имаме нужда да потърсим синхронизация по отношение на заложените мерки в стратегическите планове, които приемаме и какво се постига с инструментите за финансиране като ефект за региона.  Според нея е нужно да постигнем синергия и взаимообвързаност между по-малко на брой стратегически документи по отношение на регионалното развитие, но които оформят ясни, конкретни и изпълними решения за посрещане на предизвикателствата.

Пред членове на Съвета по регионална политика зам.-министър Деница Николова представи и приоритетите на МРРБ по време на председателството на Съвета на ЕС. Тя отбеляза, че балансираното и интегрирано развитие на територията е сред основните акценти в хода на дискусиите, които предстоят.

 

 

mrrb