Министър Спас Попниколов представи състоянието на основните програми и приоритети в ресора на МРРБ

Министър Спас Попниколов представи състоянието на основните програми и приоритети в ресора на МРРБ

20 февруари 2017 | 18:04

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Спас Попниколов представи приоритетите в работата си и състоянието на основните програми в ресора на МРРБ. Направената проверка на състоянието на министерството показва, че то е в сравнително добро състояние, отчете той. Докладът с информация за проверените обществените поръчки е предаден в Министерския съвет като от страна на одиторите не са констатирани сериозни нарушения, които да изискват намеса на други институции. Промените не предизвикаха сътресения в системата и тя продължава да работи, добави още министърът.

Спас Попниколов информира, че основен приоритет на МРРБ е организирането на предстоящите предсрочни парламентарни избори в съответствие със законодателството. Друг ангажимент е ускоряването на подготовката на председателството на ЕС през 2018 г. в частта инфраструктура.

Министър Попниколов даде добра оценка за напредъка в изпълнението на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020, но подчерта, че трябва да се ускори разплащането по вече сключени договори. Работи се за активизиране на изпълнението на пътните проекти, които се финансират от ОПРР, както и за ускоряване на изграждане на Лот 3.3 на автомагистрала „Струма“. По инициатива на министъра ще бъде организирана среща между Агенция „Пътна инфраструктура“ и специалисти от пътния бранш, на която да се обсъдят мерки за оптимизиране на работата по наблюдение и оценка на състоянието на тунели и виадукти по пътната инфраструктура. В краткосрочен план, до края на месеца, предстои със студени асфалтови смеси да бъдат изкърпвани дупките по най-критичните участъци, а от март ще започне по-траен ремонт по проблемните трасета.

Регионалният министър коментира, че има цялостно забавяне на провежданите от АПИ тръжни процедури през 2016 г., което е отчетено като проблем и ще се работи за отстраняването му.

Ресорният заместник-министър Валентина Върбева съобщи, че окончателният доклад за изпълнението на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 - 2013 ще бъде предаден в Европейската комисия до 31 март. Тя информира, че договорените по програмата „Региони в растеж“ средства са около 50% от бюджета й, а размерът на разплатените е едва 5%, което е свързано със спецификата й. В момента се подготвя стартирането на още три схеми по ОПРР 2014 – 2020, което се очаква около месец май т.г., съобщи още Върбева, която е и ръководител на Управляващия орган на програмата.

Тя представи и информация за напредъка в реформирането на отрасъл ВиК. Министър Попниколов допълни, че планира лично да провери напредъка в строителството и рехабилитацията на язовирите „Студена“ и „Луда Яна“ и яз. „Пловдивци“, тъй като работата във водния сектор също е сред приоритетите му.

Идеята на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради е положителна, но прегледът на постигнатото и отзивите от страна на нейните крайни потребители – собствениците, са показали някои слабости, които трябва да се прецизират, обяви министър Попниколов. Посочено беше, че програмата е завършила на 31 декември 2016 г. и нейният ресурс е изчерпан.

Заместник-министър арх. Виолета Комитова също поясни, че тя е с принос и към намаляване на потреблението на енергия, и с добър ефект върху бизнеса. С разполагаемите 2 млрд. лв. по програмата се планира да бъдат обновени 150 хил. жилища, в които живеят над 340 хиляди граждани, допълни тя. Към момента, с финансиране от Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, са изпълнени 266 обекта, дейностите по около 500 приключват и те скоро ще бъдат въведени в експлоатация, като се работи по общо 2022. Тя посочи, че според направения анализ на нейното изпълнение първоначално са заложени необосновано високи референтни стойности за необходимите дейности, които в последствие са намалявани два пъти и в резултат този проблем в момента е отстранен. Методическите указания за изпълнение на програмата позволяват някои от дейностите да подлежат на тълкуване - в резултат на това на места са изпълнени недопустими за финансиране дейности. Няма и достатъчен контрол отчете още В.Комитова. Като слабост бе определен фактът, че хората, които извършват плащанията – от Българска банка за развитие (ББР), не правят физическа проверка на място, а тези, които я извършват пък нямат отношение към плащанията на средства по програмата. Реално МРРБ възстановява средствата на ББР едва след като сградите се въведат в експлоатация. След тази констатация са предприети мерки за завишаване на контрола.

Виолета Комитова съобщи, че поради сложния процес на функциониране на програмата и заради недостатъчна информираност общините са продължили сключването на договори за изпълнение на дейности по сгради. Тя отчете лавинообразно нарастващ интерес към програмата, който е довел до това, че освен сградите с вече сключени договори, има около 2000 сдружения на собственици с подадени документи за финансиране, а още 2000 са в процес на сдружаване. С осигурените за изпълнението й към момента 2 млрд. лв. ще могат да бъдат обновени одобрените до месец януари 2016 г. 2022 сгради. Ръководството на МРРБ ще работи за управление и успешно приключване на дейностите в тях, обобщи тя.

Заместник-министър Любен Дичев информира, че се работи по Целенасочената инвестиционна програма за подкрепа на слаборазвитите райони, като се очаква тя да заработи през тази година.

Министър Спас Попниколов съобщи, че заради получени сигнали за проблеми в работата на Агенцията по геодезия, картография и кадастър за неин изпълнителен директор от днес е назначена Мима Чалева, която до седмица трябва да направи проверка на дейността и да определи мерки за подобряване на работата. Тя е магистър инженер от Висшия институт за архитектура и строителство със специалност „Геодезия, фотограметрия и картография“, магистър по публична администрация от СУ „Св.Климент Охридски“ и магистър по право от ВУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с различни специализации в страната и чужбина. Била е главен секретар на Агенция по геодезия, картография и кадастър от 2002 до 2010 г.