Зам.-министър Малина Крумова: Разработваме цялостна стратегия за финансиране на отрасъл ВиК, за да бъде устойчив във времето и да се самоиздържа

Зам.-министър Малина Крумова: Разработваме цялостна стратегия за финансиране на отрасъл ВиК, за да бъде устойч

07 юли 2017 | 09:57

Разработваме цялостна стратегия за финансиране на отрасъл ВиК, който не е само за малките насени места. Мрежата е много остаряла. Имаме големи загуби на вода по нея. Затова разработваме цялостна стратегия за отрасъла, за да го направим устойчив във времето, да се самоиздържа, а не само да разчита на безвъзмездно финансиране. Това коментира в предаването „Преди всички“ на Българското национално радио заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова.

Елемент на стратегията е да се създаде финансов механизъм за инвестиционните нужди в малките населени места. Реинвестициите във ВиК инфраструктура трябва да се финансират през цената на водата, но първоначално средствата трябва да се вложат от държавата, посочи Крумова. Планираме такъв фонд, който да покрие нуждите на малките населени места между 2 и 10 хил. души, защото в момента те са бели петна на картата, защото няма да получат европейски средства, поясни тя.

В момента имаме 16 региона, в които ще се реализират проекти с финансиране от Оперативна програма „Околна среда 2014 – 20202“, и 5 новоконсолидирани региона за ВиК, които също ще се насочат за финансиране. Останали са 7 области, които не са се консолидирали и няма да имат достъп до европейски средства, информира заместник-министърът.

От думите й стана ясно, че има няколко варианта за финансиране на т. нар. „бели петна“ – от държавния бюджет, който ежегодно отделя средства за ВиК проекти, както и по линия на ПУДООС. Тези два инструмента са използвани и досега, но се предвиждат и други източници за финансиране на сектора.

В случая говорим не само за питейната вода, но за качеството на водите и опазването й в страната, посочи Малина Крумова. България не е много богата на вода, защото имаме населени места с проблемно водоснабдяване заради малкото количество вода, допълни тя. За нас е от изключително значение да изградим устойчив модел за водоснабдяване, ефективна инфраструктура, която да позволи добро качество на водоснабдяване, канализация и пречистване на отпадни води, за да спрем замърсяване на водни обекти, които могат да се ползват за други цели, заяви заместник-министърът.

Въпросът за ВиК инфраструктурата не е прост, защото демографската ситуация в страната го утежнява. Длъжни сме да строим инфраструктура, която да покрива нуждите в страната, но демографската криза ще оскъпи тази услуга в бъдеще и нейната издръжка, коментира Крумова. Новите технологии в пречистването ще дадат решение на част от проблемите, но търсим всякакви възможности за подобряване състоянието на отрасъла, допълни тя.

Темата беше дискунирана и вчера на среща на заместник-министъра с областните управители, които са и председатели на асоциациите по ВиК. На нея бяха дадени указания по конкретни казуси и бяха коментирани основни въпроси и предизвикателства пред реализирането на приоритетите в отрасъла, както и бъдещето на цената на водата.

„Ключово е да имаме единно разбиране по отношение съдържанието на ВиК отрасъла и реформата в него. Когато стане въпрос за цена на водата, става въпрос за съществените инвестиции, от които тя зависи“, отбеляза на срещата Крумова. „В момента сме достигнали такъв етап на изпълнение на реформата, който изисква активни действия както от страна на държавата, така и на асоциациите по ВиК“, допълни още тя.

От страна на министерството беше предложено асоциациите по ВиК да дадат предложения за промяна в законодателството по отношение на ВиК отрасъла с цел оптимизиране на прилагането му. „Отворени сме за Вашите предложения, за улесняване дейността, както на самите асоциации, така и във връзка с администриране на процесите“, заяви зам.-министър Крумова. Вървим в посока консолидация, стратегическо планиране на инвестициите, ефективност при изграждането им и предоставяне на ВиК услуги с добро качество, подчерта тя. Ние сме на етап, в който се прилагат текстове на закона, стоящи в основата на реформата. Вече има практика, тя е при Вас. Разчитаме на Вашата обратна връзка, за да подобрим процеса, да го направим по-ефективен и адекватно да отговорим на законовите пропуски. Процесът зависи от вече изградения практически опит и желанието на всички участници. Разчитам на активност, идеи и предложения от Ваша страна, каза още заместник-министърът. 

 

Разговорът със заместник-министър Малина Крумова в предаването "Преди всички" на Българското национално радио може да бъде намерен тук.