Информация за медиите

Информация за медиите

04 януари 2013 | 19:45
Съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР), Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) документира информацията за местоположението, вида и собствеността на имотите, като задължение за предоставянето на тази информация е на собствениците, включително на отговорните държавни и общински органи.  АГКК няма задължение и правомощия да определя къде има и къде не дюни или други природни забележителности.
Поземлен имот с идентификатор 51500.204.152, м. „Кокала”, землище на гр. Несебър е разположен в територия, за която има кадастрална карта и кадастрални регистри, които са одобрени със заповед № РД–18–46 от 18.08.2006 г. на изпълнителния директор на АГКК.
Както е видно от подадената преди 2006 г. в агенцията информация и създадените кадастрална карта и кадастрални регистри поземленият имот с № 51500.204.152 не е природна забележителност, а само съседният на него. Според данните за спорния имот, той е с предназначение на територията – горска, и с начин на трайно ползване – друг вид дървопроизводителна гора. Информацията е предоставена от Министерство на земеделието и храните на АГКК чрез картата на възстановената собственост през 2006 г. От създаването на кадастралната карта до момента – в процеса на поддържането й в актуален вид, няма предоставена информация от отговорна институция, че въпросният имот следва да бъде с предназначение защитена територия – пясъчни дюни.
За разлика от него, за съседния имот с идентификационен № 51500.204.3, още при създаването на картата е посочено, че е с трайно предназначение на територията „горска” и с начин на трайно ползване „природна забележителност” (дюни).
Специализираната карта по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие само допълва кадастралната карта с данни за местоположението и границите на морските плажове, пясъчните дюни, брегоукрепителните и брегозащитните съоръжения и други обекти и техните технически, количествени и качествени характеристики, но не определя наличието или липсата на природни забележителности.
По смисъла на чл. 5, т.3 от Закона за защитените територии (ЗЗТ) дюните, като природна забележителност, са защитени територии и се ползват с неговата специална защита. Съгласно чл. 35 от ЗЗТ обявяването и промените в защитените територии се извършват от министъра на околната среда и водите. Заповедите за обявяване на защитените територии, както и за промените в тях се обнародват в „Държавен вестник”.
Обявените защитени територии и промените в тях се записват в Държавния регистър при Министерството на околната среда и водите.
До този момент за поземлен имот с идентификатор 51500.204.152, м. „Кокала”, землище на гр. Несебър няма постъпило искане от отговорна институция, че имотът е с начин на трайно ползване природна забележителност (дюни).
През 2012 г. АГКК възложи и в момента са в процес на приемане специализираните карти по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие на всички морски плажове (повече от 280 броя) на територията на цялото Черноморие.
mrrb