Министър Павлова: Необходим е нов подход при решаването на последиците от кризата

Министър Павлова: Необходим е нов подход при решаването на последиците от кризата

05 юли 2012 | 18:48
Прикачени файлове (1)

Преодоляването на последиците от кризата в Европейския съюз е голямо предизвикателство, за което е необходимо прилагането на нов подход и може да се получи със съвместните усилия и на по-малките страни. Част от приноса на България и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството в тази посока е изготвянето на социално-икономически анализ за нуждите на следващия програмен период. Това каза днес министър Лиляна Павлова при представянето на приоритетите за развитие на българските региони през периода 2014-2020 г. по време на лекция пред Атлантическия клуб по повод Кипърското председателство на Европейския съюз.
Анализът е извършен от гледна точка на сравнителното развитие на българските територии, спрямо средното за ЕС по отношение на социално-икономическото и териториално сближаване. Изследването трябва да покаже наличието или липсата на напредък в развитието на българските региони през първите четири години от членството на страната ни в съюза и причините за това.
Детайлния социално-икономическия анализ за развитието на българските региони от ниво NUTS 2, показва че те изостават значително в своето развитие спрямо средното за ЕС – Брутният вътрешен продукт (БВП) на 1 жител е 45% от средното за ЕС, като има и големи регионални различия по този показател, съобщи министър Павлова. Тя обърна внимание, че формираният в Югозападния район БВП достига до 75% от средното ЕС, като на другия полюс е Северозападния район с БВП под 30% от средния показател. Това ще наложи провеждането на целенасочена политика за развитие на този район с цел преодоляване на различията и неравенствата в развитието.
Обобщаващите оценки дават основания Югозападния регион да се определи като развит, Североизточния и Югоизточния региони като средно развити, а останалите три района  – като слабо развити, посочи министър Павлова.
Анализът ще бъде основа и ще осигури интегриран подход при изготвянето на всички оперативни програми за следващия период, каза още министър Павлова. За тази цел в момента се разработва и Национална концепция за пространствено развитие, която трябва да бъде финализирана до месец ноември тази година, допълни тя.
За осигуряване на дългосрочна визия за развитие на регионите, в момента общините разработват интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, които ще бъдат изпълнявани през периода 2014-20 г., допълни тя
В презентацията си министър Павлова посочи и приоритетите в програмата за регионално развитие за периода 2014-2020 г. Това са:
• градско развитие, за което индикативния бюджет е 3,05 млрд. лв.
• секторни политики от регионално значение – 550 млн. лв.
• туризъм, култура и използване на специфичния местен потенциал – 400 млн. лв.
• енергийна ефективност – 500 млн. лв.
• техническа помощ – 180 млн. лв.

mrrb
  • Прикачени файлове (1)
    Презентация на министър Павлова
Прикачени файлове (1)