Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за сутрешния блок на Нова телевизия „Здравей, България“

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за сутрешния блок на Нова те

30 декември 2014 | 12:04

Водещ: Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова е в студиото. От нея ще получим актуална информация за състоянието на пътищата в страната, за това къде има и ако има изобщо проблеми с почистването. И не само. Много важна информация, особено през зимата, за това как може с държавни пари, на 100% финансирани от държавата, да санирате ЕПК или панелното си жилище. Много важна информация. Близо 3 милиона българи, 2,7 милиона българи живеят в такива жилища, така че очаквайте актуална информация и по тази тема.  С един въпрос започвам към вас - чухте ли преди малко от Долни Дъбник до Плевен, също има затрупани хора, сигнализираха ни и се включиха?
Лиляна Павлова:
Затрупани хора няма. Добро утро, първо. Това, което чух, беше на пътя, на 3 км от Долни Дъбник, един аварирал ТИР – той е аварирал от снощи. Сигналът е подаден – аз проверих преди да вляза в студиото – в 2.00 часа. Това е път, който се обработваше през нощта, както и всички останали пътища около Долни Дъбник. В момента говорих с комисар Николов от „Гражданска защита“, пътуват към мястото, за да проверят, тъй като ние информация, поне към момента в „Гражданска защита“, ме увери комисар Николов, за бедстващи хора там няма. Има изоставени автомобили, има аварирал ТИР. Всички те до 10.00 часа ще бъдат извадени от този път и всички останали пътища в региона, които се обработват, тъй като обстановката продължава да е сложна, да е много тежка, поради това, че имаме сериозни снегонавявания, много ниски температури, които образуват и заледявания.
Водещ: Това е проблемът, не толкова силният снеговалеж, колкото силният вятър, който образува навявания и преспи, така ли излиза?
Лиляна Павлова:
Това е проблемът. Именно затова всички пътища в Северозападна България бяха затворени вчера вечерта, а всички третокласни пътища и до момента са затворени, тъй като снегонавяванията наистина са огромни. Три-четири метра са образуваните преспи. Буквално минавайки снегоринът, зад него се образува моментално преспа от 1 метър. Това няма как… Има нулева видимост на пътя, имаше и цяла нощ. Въпреки това машините работят. Поетапно отваряме основно второкласните пътища, които са най-тежко засегнати. Това е направлението Лом – Монтана, както и пътят от Видин към София. Движението е при зимни условия. Това е път, обработен за движение при зимни условия. Малко по малко ще се стабилизира обстановката, въпреки това препоръчваме да се спазват нашите изисквания и първо да не се излиза, когато са затворени пътищата, защото тази нощ имаше при затворени третокласни пътища, при заградени такива, се наложи цяла нощ екипите да вадят джипове, които са влезли въпреки забраната. Така че трябва да се намери баланса във всичко това. Тежка е обстановката, цяла Европа страда от тези снегове, снегонавявания. Вчера най-тежко беше в региона преди Монтана, пътя Лом – Монтана всъщност. 250 автомобила бяха извадени за шест часа, отново заради аварирал ТИР, поради несъобразена скорост и лоши гуми. Проблемът е, че именно от този вятър, който се случи, имаме там автомобилите, които изчакваха… ТИР-ът е изваден за един час, но от този престой един час между автомобилите навяванията са два, три, четири метра - преспи, от които вече автомобилите не могат да тръгнат и оттам нататък трябва да мине техниката, да бъдат извадени. Това доведе до тези часове – над шест часа престой, докато пътят бъде освободен.

Водещ: Към този час какво можете да кажете на тръгващите да пътуват за празниците? Днес е последен работен ден. Къде е най-критично положението, откъде да не минават, ако не им се налага?

Лиляна Павлова: Първото, което бих апелирала към всички, включително тези, които дори когато имат проблем със 112 – 0700 130 20 е телефонът на ситуационния център. Работи 24 часа. На всички пътуващи препоръчвам да се свържат с нашия телефон – ние имаме над 800 обаждания – именно да получат съвет дали посоката, в която са тръгнали, е отворена за движение, кой е най-подходящият маршрут и дали да предприемат пътуване.

Водещ: Да повторим пак телефона.

Лиляна Павлова: 0700 130 20 е телефонът, на който могат да получат всички актуална информация за пътуванията си, които ще предприемат. Днес от 6 часа, след края на работния ден до 21 часа ще бъдат спрени от движение всички тежкотоварни средства, всички тирове, за да може да освободим движението на тежкотоварния трафик, който се очаква, всички нормално пътуващи за празниците, след което ще освободим и движението за тирове, към които също апелираме да спазват това ограничение. Тъй като неспазването му довежда до това, което ...

Водещ: След 6 часа до 9 няма да се движат по всички пътища, ще бъдат спирани тежкотоварните, в случая тировете, за тях говорим?

Лиляна Павлова: Да, говорим основно за тировете – ще бъдат спирани, за да може да осигурим придвижването на леките автомобили. До тогава и след 9 часа всъщност ще осигурим движението, нека да спазват ограниченията и да не навлизат в пътища, които са затворени, за които имаме препоръка. Носим една карта, ако може, може би екипът да покаже картата къде очакваме да е най-критично.

Водещ: Това ли е картата?

Лиляна Павлова: От нея виждаме, най-критична остава ситуацията в Северна България, където очакваме вятър, снегонавявания и заледявания, както и на проходите, които са указани. Имаме три прохода, които са затворени. Най-добре да се използва Прохода на Републиката и Ришкия проход като основни направления и маршрути, които виждаме. Препоръчваме да не тръгват, ако няма готовност зимни гуми, вериги и достатъчно гориво в автомобила, ако се наложи изчакване поради разчистване или поради затворен път, да има възможност все пак хората да бъдат на топло.

Водещ: И чувалче пясък, както препоръча един експерт в нашето студио във време на Коледните празници, когато бяха 20 градуса температурите и всички му се смеехме.

Лиляна Павлова: Вижте, знаете ли какво, всъщност ние не очакваме снеговалеж в следващите 24 часа. Но очакваме по-лошото – много ниски температури в комбинация с вятъра, не само преспите и навяванията, всъщност заледявания по пътищата е, което очакваме. Затова сме дали разпореждания, пътищата вече се обработват с калциен бихлорид, това е единственият химикал, който може при толкова ниски температури, тъй като ние очакваме до минус 16 – минус 17 градуса.

Водещ: Ама със сигурност не може да очакваме всички пътища да бъдат обработени с този химикал.

Лиляна Павлова: Обработваме магистрали и първокласни пътища с този материал, второкласните пътища се обработват с комбинация от пясък и сол, третокласните пътища в рисковите райони се обработват последни. Затова не препоръчваме движение през третокласни пътища, докато не сме сигурни и получим тази информация и от нашия център, че те са обработени и отворени.

Водещ: Добри гуми, вериги, внимателно карайте, защото температурите са много под нулата и има опасност от заледявания.  

Лиляна Павлова: Да. Може ли да покажем още една графика, все пак да знаем на кои пътища каква е допустимата настилка, доколко сняг е допустимо на тях. Няма как всички пътища да са на асфалт. Нашето изискване е след спиране на снеговалежа на асфалт, ето това са допустимите норми в Австрия, Германия и в България.

Водещ: Екипът ви отново е подготвен с ...

Лиляна Павлова: Разбира се. До 5 см и до 10 см, това говорим за третокласните пътища – до 10 см, 8 часа е максималният срок за изчистването му. До 7 см са на останалите пътища. Така че трябва да сме с очакване, че при зимни условия, ако сме със зимни гуми по този път можем да минем, спазвайки ограниченията за движение при зимни условия. Пак казвам, по време на снеговалеж ние няма причина да чистим. Въпреки това почистваме, за да можем да осигурим и осолим. След спирането на снеговалежа вече се предприемат действия...

Водещ: ... вали сняг да не очакваме сухи настилки.

Лиляна Павлова: Няма как. Това са стандартите в цяла Европа и у нас правим всичко необходимо, имаме пълна мобилизация. Тази нощ 830 специализирани машини са почиствали и обработвали пътища, извън тези на Гражданска защита и допълнително привлечените всъщност да изваждат хората от преспите, и колите най-вече от преспите. Много често се случва гражданите да не искат да напускат автомобилите си. Това беше най-сериозният проблем, които държат да останат в автомобилите си през нощта.

Водещ: Страх ги е от вандали и аз ги разбирам.

Лиляна Павлова: Аз ги разбирам. Но по-важен е човешкият живот. И за нас е първостепенна важност човешкият живот. Именно затова и екипите на Гражданска защита бяха цяла нощ в най-тежките райони, за да помагат на гражданите. Така че трябва да имаме взаимна мобилизация и да си помагаме. Имаме готовност, имаме мобилизация, имаме над 1 000 автомобила, специализирани, които са в готовност да разчистват, Гражданска защита също са налице със своите екипи...

Водещ: Извинявайте, че ще ви помоля на финала на тази част от разговора ни отново да кажете и да съобщите телефона, на който могат да се обаждат всички, които тръгват днес на път някъде за празниците.

Лиляна Павлова: Дежурният телефон в ситуационния център 24 часа е 0700 130 20. Това е телефонът, на който могат да получат и информация по кой маршрут да минат и информация за това дали съответният път е отворен или затворен и в случай, че на 112 не могат да подадат своя сигнал, на този телефон приемаме и сигнали, ако има необходимост бедстващи или закъсали автомобили, също оказваме веднага съдействие.

Водещ: Както се казва – лека работа на дежурните на този телефон по време на празниците.

Лиляна Павлова: Както и на сайта api.bg също имаме на всеки два часа актуална информация за абсолютно всички пътища на територията на цялата страна.

Водещ: Сега по другата тема, която със сигурност в момента вълнува близо 3 млн. българи. Толкова мисля официална статистика, около 2, 7 млн. живеят в панелни или т.нар. ЕПК блокове, които от догодина, от 1 януари 2015 г. ще могат да се възползват от 100-процентова, не бъркам, нали?

Лиляна Павлова: Точно така.

Водещ: Помощ от държавата да санират своите жилища, за да могат да изкарат например топъл празник с нисък разход на енергия. Как може да стане това? Изискванията?

Лиляна Павлова: Това, което трябва да кажем за изискванията – безспорно програмата, това е национална програма за саниране на панелни и стоманобетонни жилищни сгради, с която започваме от 2015 г. Предвидените средства в бюджета са 1 млрд. лв. ...

Водещ: Това много или е малко при многото панелни?

Лиляна Павлова: Това е много сериозна сума, бих казала, като инвестиция. Това е банкова гаранция към Българската банка за развитие, която ще създаде въпросния фонд, чрез който да финансираме на 100% всички сгради. Какво е изискването? Сградата, която може да кандидатства, трябва да има минимум 36 самостоятелни жилища.

Водещ: Не входа, а целия блок?

Лиляна Павлова: Цялата сграда. Първото изискване е, че трябва да е цял блок. Такова на парче саниране или отделни входове е недопустимо. Целият блок и блокът като минимум, също трябва да е панелен или стоманобетонен и трябва да има минимум 36 апартамента, 36 жилища.

Водещ: Минимум 36 души ще трябва да не се скарат и да не са в междусъседски войни за нещо, за да могат да изпълнят и останалите изисквания.

Лиляна Павлова: Всъщност единственото изискване е да се събере етажната собственост, да се подпише, че е съгласна сградата да получи и да кандидатства в проекта за саниране, да бъде регистрирано сдружението на собствениците и да си подаде заявката в общината, то е по готов образец.

Водещ: Тоест тези 36 минимум семейства излъчват един съвет, който отива...

Лиляна Павлова: Това е домоуправителят.

Водещ: То винаги е домоуправителят.

Лиляна Павлова: Понеже домоуправители на отделните входове, пак ще трябва да има някаква колаборация между различните домоуправители.

Водещ: Да, все пак ... ... някои български фирми за междусъседски отношения, но нищо. Да се надяваме, че няма да има такива ситуации в днешно време.

Лиляна Павлова: Но аз мисля, че това все пак е за добро. Първо, по-топло, по-уютни домове, по-красиви, ще удължи живота и на сградите. А най-важното, ще намали сметките за отопление.

Водещ: Регистрират се като сдружение.

Лиляна Павлова: Регистрират се като сдружение на собствениците и подават своята заявка в общината и упълномощават общината от тяхно име да направи необходимите подобрения в сградата. Какво включва санирането? Освен самата изолация, подмяна на дограма, ремонт на покрив, ремонт на общи части, хоризонтални и вертикални щрангове. Така че това е една много сериозна инвестиция, която държавата на 100% безвъзмездно ще финансира във всички тези панелни сгради, при желание, разбира се, при пълно съгласие и желание от страна на собствениците.

Домоуправител: Въпросът е – при взето това решение на 22 декември в МС и което г-жа Павлова на сайта на МРРБ казва следните думи, или поне нейните хора, че правителството взе решение собственият дял за съфинансиране от 25%, което собствениците, нали, дължат по тази програма, да бъде покрит с държавни средства. Е ли е възможно, тъй като имаме човек, който сега трябва да отиде да вземе кредит от банката, за да мога аз да съм точен, фактически да се внесат пари, тоест от този момент нататък поне ние да не ги внасяме тези пари, а да се компенсира, да излезе държавата със съответно постановление, което ...

Водещ: Всъщност по-скоро в заварена ситуация, които по старите правила са кандидатствали и са се разбрали, повече от 36 апартамента стори ми се е блокът...

Лиляна Павлова: Аз познавам този домоуправител, аз имах среща с всички домоуправители, с тези, които са регистрирали едно сдружение на всички етажни собствености, които имат проект към нас, това са над 100 проекта. Искам да успокоя всички хора и да използвам и днешното си участие да потвърдя, че няма да има нужда да взимат кредит, няма да има нужда да съфинансират, тъй като държавата ще осигури техните 25% допълващо финансиране, тъй като и в момента програма за саниране има в министерството, тя е 75% европейско финансиране и трябваше 25% собствениците на тези 100 проекта, които са одобрени за финансиране, да ги дофинансират. С това решение, което взехме, от този фонд, който ще създадем и за бъдещите блокове, ние ще подкрепим тези хора. Така че потвърждавам още веднъж, че ние ще финансираме, няма да има нужда да внасят тези пари, няма да има нужда да теглят кредит. Държавата ще ги подкрепи и всички тези 100 проекта, които вече имаме ...

Водещ: Които са по старите правила. В смисъл, че 50:50 държава-собственици.

Лиляна Павлова: 75:25. Вече стават 100% и те. Така че потвърждавам и за тях, че ще ги подкрепим на 100% всички до един, които имат сключени споразумения.

Водещ: Само една реплика от Рони ми се иска да чуя – дали лесно се разбраха тези собственици на апартаменти, повече от 36, така че да кандидатстват и да направят по-енергийноефективна сградата, в която живеят. Само накратко Рони – трудно ли е било разбирателството.

Домоуправител: Значи, нашият вход е от 24 апартамента. Разбира се...отделни хора, имаше три-четири апартамента, с които имахме проблеми, хората в чужбина, трябваше да се свързваме с тях и т.н., за да могат да дадат своето съгласие впоследствие и съответните пари, разбира се, най-вече, за да може да стане това финансиране.  Да, щом сме подписали вече споразумение, значи сме стигнали до консенсус. Мога да благодаря тогава на министър Павлова и да смятаме, че и Асоциацията на сдруженията на собствениците вече получи поне от вас устния отговор на нашето писмо от 18 декември, че от днес нататък ние останалите средства не трябва да ги внасяме в БНБ.

Водещ: Какви срокове от момента, в който занесат молбата си за кандидатстване в общината ще започне реализирането на проекта, например за ето този средностатистически блок?

Лиляна Павлова: Само за да довършим първо темата с тези, които вече имат, тези 100 сгради, които са в рамките на нашия проект по „Регионално развитие” с европейско финансиране – за тези сгради от януари, разбира се, когато и условията климатичните позволяват веднага ще започнат дейностите по проектиране или там, където са готови за изграждане с финансиране от държавата пак от този фонд още веднага. По отношение на всички желаещи от тук нататък да кандидатстват панелни сгради, в началото на следващата година общините ще имат ангажимент, за да не изпуснем процесите, да вървят паралелно, ще имат ангажимент да обявят обществени поръчки, тъй като както вече казах – всичко това ще е в ръцете на кметовете, в ръцете на общините, за всички общини – 265 общини, на чиято територия има панелни сгради...

Водещ: Няма да има избрани фирми?

Лиляна Павлова: Няма да има ... Първо, няма да има ограничения кои общини. Всички 265. Второ, именно за да няма някакво съмнение, че има една или две фирми, които ще получат едва ли не пак всички поръчки, нашето указания, министерството като методически указания, което ще издадем и официално към общините, ние вече имахме среща с тях, ще бъде да изберат за всяка една сграда отделна фирма. Защото всъщност нашата цел е чрез тази програма да подкрепим и малките и средни фирми, строителни, които да извършват тези строително-монтажни дейности, на всяка сграда отделен изпълнител. За да имаме много по-малко изисквания към тези фирми, да не трябват големи банкови гаранции или голям опит или ресурс, човешки или финансов. Трябва достатъчно за една сграда, достатъчен капацитет и тогава ще могат да бъдат избрани и тези малки строителни фирми. Така че в първите три до четири месеца на следващата година общините ще изберат, най-важното, което трябва да направим е енергиен одит, енергийно обследване на всяка сграда плюс конструктивно обследване. Защото не можем да си позволим да санираме, един вид да опаковаме една сграда...

Водещ: Разпадаща се сграда.

Лиляна Павлова:  Ако тя е конструктивно неустойчива. Защото ние малко по български, нали, сме махали носещи стени, остъклявали балкони, преграждани са тези сгради, понякога по доста неправилен начин. Така че първо трябва да се убедим, че сградата е конструктивно устойчива. Ако не – да се предпишат мерки за нейното укрепване. След което енергийните одитори да направят енергийно обследване и да предпишат съответните мерки за енергийна ефективност...

Водещ: ... да е дебела изолацията, това ли значи?

Лиляна Павлова: Точно това значи. Но най-важното, да използвам, да няма притеснения от тези, които вече са си санирали или сменили дограмата. Никой няма да ги кара да си я сменят втори път дограмата. Напротив, единствено ще се направи измерване на поставената вече изолация – дали тя отговаря на класа енергийна ефективност.

Ще бъде предписан за сградата, ако трябва - ще се удебели и след това трябва да се изравни само цвета, за да постигнем вече и красив изглед на сградата. Така че да успокоим и тези, които вече са направили тези мерки. След като това бъде направено пролетта на следващата година – обследване, конструктивно, трябва да бъдат избрани фирмите-изпълнители и през лятото на следващата година ще могат да започнат първите сгради, които са готови вече всички тези ремонти...

Водещ: В началото на новата година, да призовем българите, които искат да си направят не просто по-красиви, а и по-енергийноефективни сградите, в които живеят, да започнат да се сдружават, да подават молби в общините, за да може през лятото да започне...

Лиляна Павлова: И да регистрират, за да може лятото на следващата година да предоставят всъщност и достъп, защото това е също много важно, да има указано съдействие и достъп на тези, които ще работят.

Водещ: Благодаря ви много за това гостуване.

Лиляна Павлова: И аз благодаря.

 

mrrb