Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за вестник „Строителство градът“: Лидерството означава най-вече отговорност и добър екип

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за вестник „Строителство гра

13 юли 2015 | 14:49

Г-жо Павлова, преди месец бяхте отличена като един от младите световни лидери по време на 26-ото издание на престижния Световен икономически форум "Кранс Монтана" в Брюксел. Какво означава това и как беше извършен изборът?

- Отличието е много престижно не само за мен, но и за страната ни, защото е признание за професионален и академичен опит, за успехите в сферата, в която работи получилият го. Всяка година икономическият форум номинира "новите лидери на утрешния ден". Това са млади хора, които работят в различни сектори, независимо дали в частната сфера или държавното управление. Задължение на всеки получил номинацията е да участва в "Кранс Монтана" форум през следващите три години, като то може да е в инициативи на организаторите или на отличения. В това негово издание аз участвах в панел за развитието на Югоизточна Европа. Това ще бъде и моето поле за работа през следващите три години. Вярвам, че чрез стабилната позиция, която има в момента страната ни, тя може да се превърне във важен фактор за сигурност и растеж на региона. Ръководеното от мен министерство може да допринесе за това чрез изпълнението на програмите за трансгранично сътрудничество и стратегиите за макроРегионално развитие.

Какво означава лидерството днес, какво включва това качество?

- Това е доста философски въпрос, по който може да се говори много. Най-общо бих казала, че лидерството се определя негласно от хората, с които човек работи, от неговия екип и веднъж получено това признание, то означава най-вече отговорност - към екипа, към изпълняваната дейност. Както няма екип без лидер, така не може да съществува и обратният вариант. Смятам, че за да бъде лидер един човек, той трябва да има наистина добър екип около себе си. Необходимо е да можеш да разчиташ на него и заедно да работите така, че да оформяте бъдещето.

Каква е мисията на архитектите и инженерите в съвременния свят днес?

- Винаги съм твърдяла, че тя е много важна. Архитектите и инженерите са в основата на всяка инвестиционна инициатива. Те са хората, благодарение на които заобикалящата ни среда с всеки изминал ден става все по-модерна и привлекателна. Благодарение на тяхната работа градовете ни придобиват нов облик, а инфраструктурата става по-сигурна и модерна. Те са хората обаче, които могат да намерят и найподходящия начин, по който наследеното от миналото да бъде вписано в съвременния свят. Те са и тези, които със своята работа са способни да запечатат у хората, в т.ч. и свои чуждестранни колеги, прекрасни спомени и впечатления за видяното и като архитектурно изпълнение, и като инженерно решение. Носители на иновативност и креативност, те са извор на нови идеи.

Кои са основните качества, които са необходими от студентската скамейка за успех в професионалното развитие?

- За мен най-важни са силната воля и упоритостта. Притежавайки ги, всеки може да посрещне предизвикателствата не само на днешния, но и на утрешния ден.

Какви етапи от професионалното развитие са задължителни за младия успешен професионалист?

- За успешно професионално развитие на първо място е необходимо подходящо за областта, в която даден човек иска да работи, образование, което след това да може да приложи практически. Наред с това много важни са практиката и опитът. Като плюс за всеки млад експерт е да има добър ментор, който да му предаде своя опит, защото никой не се родил научен. За съжаление бизнесът вече изпитва сериозен недостиг на добре квалифицирани кадри. Затова чрез Оперативна програма "Региони в растеж" ще подкрепим реформата в сферата на образованието, като финансираме подобряването на инфраструктурата на професионалните гимназии. Така тяхната роля в обществото ще може да бъде възобновена, за да могат да подготвят необходимите за различните професионални области кадри. Ще продължим, разбира се, да подкрепяме и висшите учебни заведения.

Как оценявате статута на професионалистите в строително-инвестиционния процес в България и по света?

- Като жизненоважен, защото, както казах, тяхната роля е много важна за устройството на заобикалящата ни среда. И аз, и колегите ми в министерството ценим високо представителите на тази професионална общност. Затова и те са наш доверен партньор и имат своето място в консултативния ни съвет. Заедно с тях работим за подобряване на нормативната уредба, което е предпоставка за създаването на по-добра среда за развитие на строително-инвестиционния процес в страната.

Като министър на регионалното развитие и благоустройството какво послание искате да отправите към младите архитекти и инженери и тяхното бъдеще в България и към конкурса The City Academy Awards?

- Фактът, че The City Academy Awards се провежда за втора година, а в него вече има и чуждестранно участие, говори, че първото му издание е било успешно и е привлякло сериозен интерес. Вярвам, че този интерес ще бъде все по-сериозен занапред и пожелавам успех на форума и на вас като негови организатори. Желая успех - личен и професионален, и на всички млади хора, които участват или ще участват в конкурса в бъдеще. Вярвам, че техните иновативни идейни проекти могат и ще получат своята реализация и така заобикалящият ни свят ще стане по-модерен и привлекателен.

 

mrrb