Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в предаването „Тази събота“ на БТВ

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в предаването „Тази събота“ на БТВ

18 юли 2015 | 11:24

 Водещ: Мой следващ гост е министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Добро утро, много ми е драго да ви видя! Здравейте! Предлагам ви веднага с Гърмен да започнем, защото тази рана продължава да си кърви, без значение дали ние обговаряме темата или мълчим от време на време, поне още повече, че днес част от жителите на Гърмен ще дойдат тук в центъра на София и ще протестират срещу спирането на незаконните... събарянето на незаконните постройки там. Между впрочем неща още отсега да кажем, тези хора искат вашата оставка и оставката на вицепремиера и вътрешния министър Румяна Бъчварова, и оставката на главния прокурор Сотир Цацаров. Така, няма държава казват хората от Гърмен. Ана въпросите, какво ще кажете на тези жители на Гърмен, които смятат, че действията ви дотук са неадекватни като министър и които ви искат оставката? Честен отговор.

Лиляна Павлова: Първо трябва да кажем, че държавата това сме всички ние, независимо дали сме представителите на централната власт, на изпълнителната власт или на местната власт, всички сме държавата. От това, което чувам аз, за съжаление, оставам с поредното впечатление за неадекватността на кмета, която освен че е започнала твърде рано своята предизборна кампания за кмет, очевидно подвежда с информацията, която предоставя на жителите на община Гърмен.

Водещ: Сега, нека да кажем, вчера всъщност вие обвинихте г-жа Минка Капитанова, това е кметицата на Гърмен, че нито спазва закона, нито си върши работата и нагнетява етническо напрежение. Защо, с какви действия според вас тя прави всичко това?

Лиляна Павлова: Точно така. Но за да съм максимално изчерпателна и коректна, това мисля, че ще отговори и на много от въпросите, които поставят жителите на община Гърмен, позволете ми буквално в една минута кратка хронология как се стигна дотук от гл.т. на това за хората, които живеят в общината. Незаконните постройки за първи път в община Гърмен са установени още 2000 г. Още 2000 г. са първите 14 незаконни постройки. Оттогава не са предприети никакви действия за недопускане на незаконно строителство. Защото българските закони, ние всички сме равни пред законите. Те казват, незаконното строителство не може да бъде узаконено, и това го потвърждавам до ден-днешен, и аз не подкрепям узаконяването на незаконните постройки, както беше некоректно казано. Напротив, винаги съм провеждала политика да не търпим това незаконно строителство, защото всички трябва да спазваме законите. Вместо това в годините от 2000 г. до ден-днешен не само че е толерирано от общината това, създаването на това селище, неговото разрастване, а това е бетонирано бих казала, тези действия на общината са бетонирали тези хора да живеят там чрез издаването им на регистрация по постоянен адрес...

Водещ: Сега като казвате общината, дайте да кажем и някакви имена. Кой е отговорен за всичко това? Кметът ли е бил отговорен?

Лиляна Павлова: Кметът. Съгласно законите в България кметът е този, който издава адресната регистрация по постоянен адрес. Само секунда, от 2000 г. до ден-днешен в общината има регистрирани, в община Гърмен, в кв. Кремиковци, именно за това ромско, компактно ромско население, за което говорим, то вече е 775 човека, с издадени адресни регистрации по постоянен адрес именно в този квартал. Нещо още понеже се каза за земите. Те са всичките регистрирани върху земеделски неурегулиран общински имот. Така че общината не само създава предпоставки да се разраства това население, издава му регистрация по постоянен адрес и освен това ги издава на улица неурегулиран земеделски имот. Затова аз казах...

Водещ: Ако не се лъжа, първият мандат на дългогодишния кмет на община Гърмен г-н Ахмед Башев започва 99-та година, нали така?

Лиляна Павлова: Именно.

Водещ: Т.е. всичко това, което говорите, тези стрели са към него, така да разбирам?

Лиляна Павлова: Към него и госпожата, която в момента е кмет и която му е дългогодишен зам.-кмет. Така че тя се прави на ударена и паднала от космоса, нищо не знае и е непричом, тя му беше зам.-кмет, нека да не забравяме. Освен това тя също, както се прави в момента и на ощипана, тя до ден-днешен продължава да издава регистрации по постоянен адрес на тези лица в кв. Гърмен.

Водещ: Е как така продължава да издава?

Лиляна Павлова: Само от началото на годината са издадени адресни регистрации от нея на 55 души, които са отново на същите тези земеделски земи, които нямат промяна в предназначението,земеделска земя, общинска собственост, неурегулиран имот, върху който тя им издава адресни регистрации. Аз съм разпоредила проверка на действията от ГРАО и ще сезирам компетентните органи, но това няма да реши проблема. Така че това е първият факт. Съгласно закона, понеже попитаха господата какъв е законът, съгласно Закона за социалното подпомагане всеки един кмет, всяка една община тогава, когато регистрира едни лица, български граждани по постоянен адрес като жители на тази община, оттам нататък общината има ангажимента и кметът да се грижи за тези лица. Разбира се, има и ангажимента да следи дали те спазват закона, дали живеят в собствен имот, дали не са се самонастанили, ако са, да ги изгони. Ако са социално слаби, ако има деца в риск, деца с увреждания, какъвто е случаят тук, общината е длъжна да им предложи временно настаняване преди да бъдат премахнати техните незаконни постройки. А тук какво имаме? Общината толерира незаконно строителство, регистрира ги всеки изминал ден толкова години, след което освен че не премахва и толерира това незаконно строителство и продължава адресна регистрация, общината и предишният кмет, и настоящият, но мисля, че това е във времето на предишния, е издала и абсолютно фалшиви удостоверения за търпимост на тези постройки. Те разбира се, че са фалшиви, защото сградите са построени върху неурегулиран имот, върху несобствен имот, а някои наистина са и в чужди имоти. И затова ние настояваме те да бъдат премахнати.

Водещ: Ами вижте, това са тежки обвинения и към Ахмед Башев, и към неговата наследничка Минка Капитанова. Не знам, в смисъл там нещата трябва да започнат да се случват. Въпросът е какво правим оттук насетне и какво вие правите оттук насетне?

Лиляна Павлова: Пак казвам, общината е тази, която трябва да си предприеме действия. Първо, земеделската общинска земя да бъде регулирана, да ѝ бъде променено предназначението, ако тя иска да се погрижи за гражданите, които е настанила на този същия адрес. Да урегулира земята, да я направи урбанизирана територия, да направи подробен план и да им даде право, отстъпено право на строеж срещу заплащане законно да се изградят законни постройки. Това е едната страна на нещата по отношение постройките, узаконяването и промяната на статута на земеделската земя. И това е ангажимент на общината, така че това, което чухме преди малко в коментара. Какво правим ние? Държавата по отношение на такъв тип пета категория строителство от 2012 г. нямаме вече отговорност. Това е отговорност на общините да премахват незаконно строителство и да го контролират. Но тъй като тези незаконни постройки са установени преди 2012 г., ние затова не само в Гърмен, в цялата страна ДНСК довършва премахването им. Общо 124...

Водещ: В Гърмен остава да бутнете 102?

Лиляна Павлова: Да, сега ще кажа защо са 102, защото имаше спекулации колко са. Общо 124 са тези, които са незаконно построени. 8 от тях са вече премахнати, 4 доброволно, 4 принудително от нас. От оставащите ние имаме 12 постройки, в които след постановяването, че са незаконни общината е позволила допълнително тяхното разрастване, надграждане, надстрояване. Така че и това се е случило в периода след 2012 г. до ден-днешен, така че за тези постройки ангажимент за премахването им ще има общината оттук нататък и тя трябва да предприеме действия. Затова като махнем от 124 8 и (...) достигаме до числото 102, 102 незаконни постройки. Ние имаме готовност за премахването им. За две от тях имаме решението на съда за отлагането им временно, докато даде България информация. Беше предоставена информация на Европейския съд. Европейският съд ще разглежда казуса по същество, поискал е информация, но тя изцяло е в сферата на социалната политика, какво е направила и общината, и агенцията за социално подпомагане, и ДАЗД. Паралелно с това ние сме избрали изпълнители, имаме по график премахването на още 20 постройки, които са на територията отново на община Гърмен и сме изпратили още онзи ден писмо до кмета да ни уведоми ще им предложи ли настаняване. Ако приемат, приемат, ако не приемат, значи не са приели, общината, както вече споменах, по Закона за социално подпомагане е длъжна да ги изведе...

Водещ: Казахте ми по време на репортажа, който гледахме, че любопитно писмо сте получила от жител на Гърмен?

Лиляна Павлова: Да, ще ви кажа и за него, само да довърша. Така че ние по график започваме с тези първите 20, след като общината на всеки един от тях предложи някакво настаняване. Ако те откажат както заявиха и го декларират, оттам нататък нищо не може да спре премахването, защото законът и тези заповеди за премахване са два пъти потвърдени от съда. Последното потвърждаване е от миналата седмица. А това, което ви споделих, да, понеже все пак тук става въпрос и за социална политика, социален въпрос. Кметът чрез социалното подпомагане предлагат на тези деца настаняване. И на тези семейства в институции временно настаняване. Декларациите, които получих, с които се твърди, че им е предложено и са отказали, което в много случаи е така и затова ние ще премахнем тези сгради, пише: семейството Пешо и Гошо са в гората за гъби и за ягоди и ще се върнат в 5 часа. Това е отказът, който отказът, който получихме.

Водещ: Резюме, искат оставката ви все пак днеска хората. Ето това е вашата камера, обърнете се към тях и им кажете с две думи ще подадете ли оставка? Ако да, защо – ако не, защо? За да са наясно с вашите аргументи като регионален министър.

Лиляна Павлова: Вижте, аз като регионален министър това, което мога да кажа, моята оставка нито ще помогне, нито ще разреши проблема. Защото проблемът е следният. Проблемът, общината е толерирала създаването на компактно голямо население, общината трябва да се грижи за жителите, на които е издала адресна регистрация. Възложила съм проверка разбира се, дали всички тези адресни регистрации са закони, тези, които са незаконни ще бъдат заличени от нас. Оттам нататък държавата ще си изпълни действията и аз като министър, ръководещ дейността на ДАСК съм предприела всички необходими действия да започнем поетапното премахване на всички незаконни сгради не само в община Гърмен, ами на територията на цялата страна. Средно годишно ние премахваме по 800 сгради. От началото на годината сме премахнали 400 такива и в ромски квартали, и в други квартали, в чаши на язовира, така че не делим сградите, постройките и хората, чиито бутаме. Всички сме равни пред закона и всички трябва да спазваме закона, така че аз апелирам всички да го правим и така...

Водещ: Мисля,че по тази тема бяхте изчерпателна. Хайде за ремонтите по магистралите, защото това лято ще е очевидно лятото на ремонтите по магистралите. Казвайте, къде са най-невралгичните точки, всичко в срок ли върви?

Лиляна Павлова: Само да кажа, основните ремонти по АМ "Тракия" приключиха на 1 юли. Някои от тях довършителни дейности приключиха на 5-ти, а вече пуснахме два от виадуктите и буквално във вторник следващата седмица пускаме и третия. Което означава, че АМ "Тракия" почти изцяло е освободена за движение, няма тапи, няма конфликтни точки освен два виадукта, но те са по 300 м, така че не създават проблем в движението. Така че по отношение на АМ "Тракия" приключихме с всички основни ремонтни дейности.

Водещ: Един може би не безкрайно съществен въпрос, но кой отговаря за поставянето на тази временната маркировка при строителните дейности?

Лиляна Павлова: Строителят.

Водещ: Строителят. Добре, защото по АМ "Тракия", вчера пътувах, изобилства от табели, които някога са указвали ремонт, сега няма, но те си стоят.

Лиляна Павлова: Ще възложа проверка, ако...

Водещ: Примерно пише: „Ремонт. Ограничение на скоростта 80”. Аз карам зад един ТИР в продължение на два километра и всъщност в един момент разбирам, че аз няма защо да карам...

Лиляна Павлова: Има такива все още ограничения при двата виадукта. Ако има табели, които все още останали, аз веднага ще разпоредя проверка да бъдат махнати, ако има излишни табели, извън тези, които указват намаляване на скоростта предварително преди да се навлезе виадукта. Вие знаете, ние трябва да сигнализираме...

Водещ: Не, не, не става въпрос за виадукта. Просто са на прави участъци от магистралата...

Лиляна Павлова: По отношение АМ "Хемус", там също имаме 3 виадукта, които се ремонтират и ремонтите ще продължат до края на годината. Всички останали участъци са свободни за движение, включително участъкът Шумен – Варна, така че всички ремонтни дейности ще продължат след летния сезон. Това всичко го направихме, за да може през юли и през август, когато е най-натоварено движението, да няма ремонтни дейности. А отделно от ремонтите, които в момента сме ги преустановили, работим за довършването на някои от направленията по магистралите. Започвам с най-далечната участъкът Шумен – Белокопитово, пътният възел на Белокопитово на АМ "Хемус" при Шумен, пускаме допълнителни 5 км, плюс голям пътен възел с разгърната площ почти 10 км най-късно до 10 август. Така че там също ще облекчим значително движението. АМ "Струма", изграждането на АМ "Струма" до Благоевград продължава. Участъкът ще бъде пуснат до края на месец октомври за движение изцяло по магистрала до Благоевград, а от Сандански до Кулата на 1 август цялото движение ще бъде вече пуснато по новия участък. Паралелно с това, вчера бях и на инспекция, продължава да се работи и по северната тангента на софийското околовръстно, и по западната дъга на околовръстното. Връзката на АМ „Люлин” с кръстовището също е изключително натоварен участък от този път. Така че бих казала активен строителен сезон не само от гл.т. на държавата и на министерството по пътищата, но и общините в тази активен летен сезон довършват големите проекти по ОП "Регионално развитие" например, които касаят благоустрояване на градската среда, пътища...

Водещ: Само да ви прекъсна, колкото до софийското околовръстно, вчера четох в една от агенциите, нямам представа дали това е вярно или не, вие ще ми кажете, че софийското околовръстно щяло да бъде като влакче на ужасите, с екстремни спускания и изкачвания заради сложни отчуждителни процедури, заради това, че там строителите попадат на ценни археологически разкопки, които знаем каква е процедурата, тя е и сложна...

Лиляна Павлова: Не знам къде сте чели това. Вчера бях на парламентарен контрол, имах въпрос кога ще изградим южната дъга, участъкът, който в момента завършва при Бояна, кв. Бояна и връзката му с АМ „Люлин”. И тогава обясних, че ние имаме изготвен идеен проект за това преминаване и доразширяване на околовръстното в този участък от Бояна до АМ „Люлин”, който именно за да избегнем, защото има вече много постройки, построени назад в годините и скъпи отчуждения би трябвало да бъдат правени, има предложено техническо решение от участъка, където свършва при Бояна при националния музей, да се влезе в тунел, който да излезе, има един магазин с едни криви подове, при него този тунел, автомобилите да излязат, да минат под съществуващия път и да излязат вече на голям виадукт, който голям виадукт да изведе трафика и той, първата му възможност за излизане от този виадукт да е при пътен възел за Горна баня. И оттам трасето вече разширеното на околовръстното да продължи напред и да направи включването с пътните възли, които правим, връзката с АМ „Люлин”. Няма нищо сложно, това е нормално техническо решение. Когато правим околовръстно в градски условия, в урбанизирана територия, трябва да се съобразим и със съществуващите постройки и със съществуващата урбанизирана територия. Тук го правим с общината, общината проектира...

Водещ: Да обобщим, министър Павлова, за кои важни инфраструктурни проекти до края на годината няма да има пари по една или друга причина?

Лиляна Павлова: Нека да го кажем обратно, мога да кажа, че до края на годината довършваме и ще станат общо 300 км нови магистрали, които довършваме и до края на годината се надявам да изберем изпълнители за строителството на новите участъци от АМ "Хемус", участъка от Ябланица до разклона Плевен – Ловеч, два лота по 30 км, общо 60 км, както и доизграждането на АМ "Струма", участъка от Благоевград до Крупник и участъка от Кресна до Сандански. Това са два участъка, това са 4 лота, 4 направления, които ние в момента провеждаме тръжни процедури. Това, за което от следващата година ще търсим финансиране, доизграждането на АМ "Хемус" в нейната пълнота, както и доизграждането на много важни направления София – Калотина, София – Видин и Русе – Търново, така че това са ключовите направления, които остават да бъдат изградени от стратегическата пътна инфраструктура в страната. И се надявам, че до 2020 г. ще може поне по част от тях финансирането да е осигурено и да започнем работа и там.

 

 

 

mrrb