Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията дава насока за управлението на сектора

Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията дава насока за управлението на сектор

22 октомври 2013 | 17:27

Стратегическата рамка за развитието на сектор ВиК е зададена с промените в Закона за водите от 2009 г. От тогава визията не е наложена, но и не е променяна. Законът също не е променян. Прилагането на тази визия ще доведе до сериозна промяна за сектора. Насока как да се управлява той, за да се подобри състоянието на предоставяната услуга дава разработеният проект на Стратегия за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията. Това каза днес зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев при участието си в обществено обсъждане на документа.

Стратегията включва актуализирани основни цели и приоритети на отрасъл ВиК в Република България, както и предложения за изпълнение и финансиране на политиките за постигане на тези цели за период от десет години. За подготовката му са направени: преглед на нормативните актове за ВиК отрасъла и на публичните разходи в него, както и План за стратегическо финансиране на отрасъла.

С изпълнението на заложените в стратегията цели ВиК отрасълът в България трябва да стане финансово, технически и екологично устойчив и да предоставя услуги с високо качество на поносими за потребителите цени.

Като мерки за изпълнението на заложената цел, документът препоръчва консолидиране на сектора, приемане на измененията в Закона за водите, за да бъдат премахнати оставащите бариери пред решаването на проблемите със собствеността и управлението на активите, осигуряване на условия асоциациите по ВиК да станат напълно функциониращи, промяна в регулаторната рамка и др.

Стратегията поставя като задължително условие, което да гарантира изпълнението на стратегията, адекватното финансиране на сектора. Според направените изчисления, необходимите средства за инвестиции в него за периода 2014-2023 г. са в размер на 12.2 млрд. лв. От тях 5 млрд. лв. са за водоснабдяване (добив, пречистване, пренос и разпределение), 4.4 млрд. лв. – за отвеждане на отпадъчни води и 2.8 млрд. лв. – за пречистване на отпадъчни води.

По време на обсъждането бяха коментирани различните варианти на финансиране. Дискутирани бяха и цените на предоставяните ВиК услуги. Участниците в дискусията коментираха, че те трябва да бъдат на ниво, което действително покрива разходите за предоставяната услуга, като са социално поносими. Стана ясно, че въпросът може да бъде разрешен главно чрез актуализация на социалните политики за защита на уязвимите групи по отношение на разходите им за ВиК услуги.

По време на обсъждането бяха повдигнати теми като професионализацията на сектора и създаване на механизъм за бенчмаркинг на операторите, чрез който те да могат да сравняват дейността си и да ползват добри практики. По отношение на консолидацията на сектора участниците в дискусията се обединиха около мнението, че тя трябва да стане по естествен път.

Проектът на Стратегия за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията е изготвен в рамките на проект „Подкрепа на реформата в отрасъл ВиК”, който се осъществява от МРР с финансовата подкрепа на Кохезионния фонд на ЕС и държавния бюджет чрез Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”.

mrrb