Съобщение за провеждане на публични консултации по доклада за екологична оценка на Програма за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г

Съобщение за провеждане на публични консултации по доклада за екологична оценка на Програма за междурегионално

31 януари 2014 | 17:01
Прикачени файлове (5)
Съобщение за провеждане на консултации
За Екологична оценка на Програма за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г., изготвена съгласно изискванията на Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (обн. ДВ бр. 57 от 2 Юли 2004 г., посл. изм. ДВ бр. 94 от 30 Ноември 2012 г.)
 
1. Информация за възложителя:
Управляващ орган на програмата - Регион Нор-Па дьо Кале, Франция (the Région Nord - Pas de Calais, Hôtel de Région, 59555 Lille Cedex, France).
Национално звено за контакт в България: Министeрство на регионалното развитие, Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“, гр. София 1202, ул. „Кирил и Методий“ № 17–19
Лица за контакти:
Мария Дузова, главен директор на главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество”, Министерство на регионалното развитие и Ръководител на Национално звено за контакт на програма за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ IVC” 2007-2013 г.
Тел/факс/е-mail: 02/9405-487, факс: 02/9870 737, е-mail: mduzova@mrrb.government.bg
Мариус Младенов, началник на отдел „Програми за европейско териториално сътрудничество и добросъседство”, ГД „УТС”, 02/9405-697 факс: 02/9405 594, е-mail: mmladenov@mrrb.government.bg
Ирина Рангелова, държавен експерт в отдел „Програми за европейско териториално сътрудничество и добросъседство”, ГД „УТС”02/9405-596, факс: 02/9405 594, е-mail: IRangelova@mrrb.government.bg
2. Обща информация за предложената Програма
а) основание за изготвяне на Програмата – Съгласно чл. 6. от ПМС №5/18.01.2012 г. Министерството на регионалното развитие (МРР) участва в работните групи за разработване на многостранните и двустранните програми за териториално сътрудничество, в които Република България ще участва за периода 2014 - 2020 г., Отговорна дирекция в рамките на МРР за подпомагане разработването на програма за междурегионално сътрудничество ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г. е Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество”. При участие в разработване на програмата се използва опитът, който дирекцията има в програмирането и изпълнението на Оперативна програма за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ IVC” 2007-2013 г., в качеството си на Национално звено за контакт по програмата.
б) период на действие и етапи на изпълнение на Програмата – периодът на действие на програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г. до приключване на всички проекти, финансирани по програмата е 01.01.2014 г. - 31.12.2022 г.
в) териториален обхват – Програмата за сътрудничество ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г. обхваща цялата територия на Европейския съюз (ЕС–28) плюс държавите – партньори Норвегия и Швейцария.
г) засегнати елементи на Националната екологична мрежа (НЕМ) – не се предвижда.
д) основни цели на Програмата – Въз основа на целите, определени за междурегионалното сътрудничество в регламентите за политиката на сближаване и на установените потребности и предизвикателства, за програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА е определeна следната обща цел:
„Подобряване на изпълнението на политиките и програмите за регионално развитие, най-вече на програмите по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ и, когато е оправдано, в тези по цел „Европейско териториално сътрудничество“, чрез насърчаване на обмена на опит и усвояването на политики между участници с регионално значение.“ 
За да бъде сведена до изпълнение общата цел, са дефинирани две оперативни цели:
1. Улесняване на непрекъснатото усвояване на политиките и капитализиране на добрите практики между участниците с регионално значение в цяла Европа с цел засилване на регионалните политики и по специално изпълнението на програмите за Инвестиции в растеж и работни места и, когато е уместно, ЕТС.
2. Подпомагане на обмена на опит и споделянето на практики между участниците с регионално значение с цел интегриране на наученото от сътрудничеството в регионалните политики, по-конкретно чрез техните програми за Инвестиции в растеж и работни места и, когато е уместно, ЕТС.“
Програмата за сътрудничество ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г. обхваща 4 Тематични цели (ТЦ 1, ТЦ 3, ТЦ 4 и ТЦ 6), които служат като основа за идентифицираните 4 Приоритетни оси, в рамките, на които са избрани 6 Инвестиционни приоритета, по една Специфична цел е избрана за всеки Инвестиционен приоритет, както следва:
 
Тематична цел 1: Засилване на научните изследвания, технологичното развитие и иновациите
 
Тематична цел 3: Повишаване на конкурентоспособността на МСП
 
Тематична цел 4: Подкрепа за преминаване към нисковъглеродна икономика във всички сектори,;
 
Тематична цел 6: Опазване на околната среда и насърчаване на ресурсната ефективност;
 
Приоритетна ос 1: „Научноизследователска дейност, технологично развитие и иновации (НИДТРИ)”
 
   В рамките на тази приоритетна ос се включват:
 
  •   Инвестиционен приоритет 1(а) на Приоритетна ос 1: Укрепване на инфраструктурата, необходима за научноизследователска и иновационна дейност, подобряване на капацитета за реализиране на достижения в областта на научноизследователската и иновационната дейност и насърчаване на центрове на компетентност, по-специално центрове, които са от интерес за Европа
  •   Специфична цел 1.1: Подобряване на изпълнението на политиките и програмите за регионално развитие, по специално програмите за Инвестиции за растеж и работни места и, когато е уместно, програмите за ЕТС, в областта на инфраструктурата и капацитета за научноизследователска дейност и иновации.
  • Инвестиционен приоритет 1(б) на Приоритетна ос 1: Насърчаване на инвестициите на предприятията в научноизследователска и иновационна дейност и развиване на връзки и синергии между предприятията, центровете за НИРД и висшето образование, по конкретно на разработването на продукти и услуги, на трансфера на технологии, на социалната иновация и приложенията за публични услуги, на стимулирането на търсенето, на изграждането на мрежи, на клъстерите и на отворените иновации посредством интелигентна специализация и подкрепа за технологични и приложни научни изследвания, пилотни линии, действия за ранно валидиране на продукти, усъвършенствани производствени възможности и първо производство, по-специално в областта на Ключовите базови технологии и разпространението на технологии с общо предназначение.
Специфична цел 1.2: Подобряване на изпълнението на политиките и програмите за регионално развитие, по специално програмите за Инвестиции за растеж и работни места и, когато е уместно, програмите за ЕТС, които подпомагат предоставянето на иновации от участници в регионалните вериги за иновации в области на „интелигентна специализация“ и възможности за иновации
Приоритетна ос 2: „Конкурентоспособност на малките и средните предприятия”
  • Инвестиционен приоритет 3(г) на Приоритетна ос 2: Подкрепа за капацитета на МСП за участие в растежа в регионални, национални и международни пазари, както и в процеса на иновациите 
  • Специфична цел 2.1: Подобряване на изпълнението на политиките и програмите за регионално развитие, по специално програмите за Инвестиции за растеж и работни места и, когато е уместно, програмите за ЕТС, подпомагащи МСП във всички етапи от техния жизнен цикъл с цел развиване и постигане на растеж и включването им в областта на иновациите.
Приоритетна ос 3: „Нисковъглеродна икономика”
 
Инвестиционен приоритет 4(д) на Приоритетна ос 3: Насърчаване на стратегии за ниски въглеродни емисии за всички видове територии, по-специално за градските райони, включително насърчаване на устойчива мерки за мултимодална градска мобилност и съответни мерки за намаляване на риска.
  • Специфична цел 3.1: Подобряване на изпълнението на политиките и програмите за регионално развитие, по специално програмите за Инвестиции за растеж и работни места и, когато е уместно, програмите за ЕТС, свързани с преминаването към нисковъглеродна икономика.
Приоритетна ос 4: Околна среда и ресурсна ефективност
 
Инвестиционен приоритет 6(в) на Приоритетна ос 4: Съхраняване, опазване, популяризиране и развитие на природното и културно наследство
  • Специфична цел 4.1: Подобряване на изпълнението на политиките и програмите за регионално развитие, по специално програмите за Инвестиции за растеж и работни места и, когато е уместно, програмите за ЕТС, в областта на опазването и развитието на природното и културното наследство 
Инвестиционен приоритет 6(ж) на Приоритетна ос 4: Подкрепа за индустриалния преход към икономика, използваща ресурсите по-ефективно, насърчаване на зеления растеж, екологичните иновации и управлението на екологичните показатели в публичния и частния сектор.
 
  • Специфична цел 4.2: Подобряване на изпълнението на политиките и програмите за регионално развитие, по специално програмите за Инвестиции за растеж и работни места и, когато е уместно, програмите за ЕТС, насочени към повишаване на ресурсната ефективност, зеления растеж, екологичните иновации и управлението на екологичните показатели.
Приоритетна ос 5„Техническа помощ”
 
  • Специфична цел: Максимално повишаване на ефикасността и ефективността на управлението и изпълнението на Програма INTERREG EUROPE.
Последният вариант на програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г. от месец декември, 2013 г. е изготвен съгласно проекта на формуляр и насоки за съдържанието на оперативната програма.
 
е) финансиране на Програмата – ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г., ще се финансира от Европейския фонд за регионално развитие в размер на 359 млн. евро. Процентът на съфинансиране от 81% е среден (точният процент е 80.731%), въз основа на 3 различни процента на съфинансиране, които ще се прилагат. 
При проектите за сътрудничество ще се прилагат два отделни процента на съфинансиране от ЕФРР на равнище партньор. 
75% (за партньори от Австрия, Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Испания, Швеция, Обединеното кралство) и 
85 % (за партньори от България, Хърватия, Чешката република, Кипър, Естония, Гърция, Унгария, Литва, Латвия, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения). 
Платформите за усвояване на политики ще бъдат финансирани на 100% от ЕФРР.
 
 ж) срокове и етапи за изготвяне на Програмата и наличие, нормативно регламентирано, на изискване за обществено обсъждане или друга форма за участие на обществеността – няма изискване за обществено обсъждане. В процеса на подготовката на Програмата ще се провеждат обсъждания със заинтересованите страни и с обществеността.
 
3. Орган, отговорен за приемането на Програмата и орган, отговорен за прилагането на Програмата
Органът, отговорен за одобрение на ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г., е Европейската комисия. Редът за разработване на проектите на оперативни програми за следващия програмен период, тяхното внасяне, разглеждане и одобрение на национално ниво е разписан в ПМС № 5/18.01.2012 г. 
Управляващ орган на ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 г. ще бъде Регион Нор-Па дьо Кале, Франция.
Национално звено за контакт в България: Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“ към Министерство на регионалното развитие, която е и Национално звено за контакт по програма за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ IVC” 2007-2013 г.
 
4. Място за публичен достъп – Проектът на програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА г. за периода 2014-2020 г., Екологичната оценка и Нетехническото резюме на Екологичната оценка са на разположение на интересуващите се на адрес: гр. София 1202, ул. „Кирил и Методий“ № 17–19, ет. 5, стая 515, отдел „ПЕТСД“, всеки работен ден от 9:00 до 17:30 часа. 
Проектите на документите са публикувани на електронната страница на Министерството на регионалното развитие (www.mrrb.government.bg), в секция „Програми”, категория „Програми за териториално сътрудничество”, Съобщение за провеждане на публични консултации по доклада за екологична оценка на Програма за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г.
 
5. Време за публичен достъп – 30 дни от датата на публикуване: от 03.02.2014 г.  до 03.03.2014 г.
 
6. Начин за изразяване на становище – становищата и мненията могат да се депозират на място, с писма на адрес: гр. София 1202, ул. „Кирил и Методий“ № 17–19, по факс: 02/ 9870 737 и по електронна поща: mduzova@mrrb.government.bg, mmladenov@mrrb.government.bg, IRangelova@mrrb.government.bg
 
 Допълнителни публични консултации
Управляващият орган на програмата започна процедура на публични консултации по проекта на Програма за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г. и доклада за екологична оценка по програмата, чрез попълване на онлайн въпросник, като очаква в срок до 21 март 2014 г. да получи коментари и мнения за предложената програма и доклада от всички заинтересовани страни – отделни лица или организации, включително местни, регионални и национални власти, икономически и социални партньори, както и представители на гражданското общество, екологични партньори и неправителствени организации. 
Онлайн консултациите са достъпни и на интернет страницата на програма „ИНТЕРРЕГ IVC” 2007-2013 г. на адрес:
 
http://www.interreg4c.eu/interreg-europe/public-consultation
 

 

mrrb
  • Прикачени файлове (5)
    Съобщение за провеждане на консултации
    Доклад за екологична оценка на Програма за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г.
    Нетехническо резюме на доклад за екологична оценка на Програма за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г.
    Резюме на Програма за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г.
    Програма за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 г.
Прикачени файлове (5)