Заместник-министър Крумова: Язовир „Бели Искър“ се поддържа в технически безопасно състояние

Заместник-министър Крумова: Язовир „Бели Искър“ се поддържа в технически безопасно състояние

22 ноември 2017 | 20:19

Язовир „Бели Искър“ се поддържа в технически безопасно състояние. За него има предписания от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, съгласно които се поддържа по-ниско ниво на водата в него. Това коментира в предаването „Още от деня“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова.

Министерството ще обжалва наказателното постановление във връзка с акта за непредприети действия за извършване на реконструкция на язовирната стена на яз. „Бели Искър“, тъй като е издадено неправилно, обяви тя. Заместник-министърът обаче допълни, че писмото на прокуратурата за състоянието на язовирите все още не е получено в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Малина Крумова увери, че няма опасност за населението и напомни, че в периода 2001- 2003 г. е извършен първи етап от необходима реконструкция, включващ укрепване на стената и осигуряване на нейната водоплътност.


Необходимо е външно укрепване на стената, като по сухия откос се извърши допълнително укрепване, което ще повиши сеизмичната й осигуреност. Причината за това е, че при изграждането на стената тя е отговаряла на по-ниски норми за сеизмичност. „Предприели сме мерки за извършване на реконструкцията“, подчерта Крумова.


Регионалният заместник-министър коментира темата със собствеността на язовира, като припомни, че преди да бъде обявен за публична държавна собственост, той е бил в управление на Столична община. Съгласно Закона за водите публична държавна собственост, която се използва за питейно-водоснабдителни нужди, е в управление на областните управители и се завежда в активите на областната управа. Областната администрация е отговорна за управлението на язовирната стена на „Бели Искър“, подчерта още Крумова. Тя е издала актове, които не са адекватни на законодателството, защото поставят яз. „Бели Искър“ в управление на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а това е некоректно. Ведомството не може да управлява ВиК активи, които по закон се управляват от областната администрация, която изпълнява функциите на държавата. За да бъдат предприети строителни действия, е необходимо изясняване на всички правни аспекти, подчерта Крумова. Столична община има отношение към язовира, тъй като е част от активите, предоставени на „Софийска вода“ за поддръжка и експлоатация, обясни заместник-министърът. Тя категорично отрече коментарите, че държавата е лош стопанин, подчертавайки, че няма доказателства за това, още повече, че язовирът се експлоатира от частен концесионер.
Малина Крумова коментира, че не могат да бъдат сравнявани общите констатации на прокуратурата по отношение на състоянието на язовирите с това на яз. „Бели Искър“, и обърна внимание, че много малка част от съоръженията са държавни – комплексните язовири за питейно-битово водоснабдяване, използваните за напояване и производство на електроенергия. Всички останали язовири са предоставени в собственост на общините или на частни лица за експлоатация. В случая с яз. „Бели Искър“, когато са правени изменения на Закона за водите през 2009 г., са допуснати пропуски в законодателството, които не изясняват какво се случва при промяна на собствеността. Това е причината казусът да не е разрешен до момента, още веднъж подчерта Крумова.


Държавната агенция за метрологичен и технически надзор извършва необходимите проверки, за да установи техническата изправност на съоръженията и дава необходимите предписания.
Във връзка с темата за увеличението на цената на водата Крумова посочи, че е необходимо плавно включванев нея на амортизационните отчисления за инвестициите, които се правят и активите, които се експлоатират. За да може отрасъл ВиК да се самоиздържа и да се изгражда постоянно инфраструктура, отговаряща на актуалните изисквания на законодателството и нуждите на потребителите, е необходимо да се следва икономическата логика, която предполага, че в цената се включва амортизацията на направените инвестиции. Това е причината поради, която цената на водата трябва да се увеличи. Без необходимите инвестиции, няма как проблемът с качеството на водата да бъде отстранен, поясни заместник-министърът. Средствата по линия на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 са недостатъчни спрямо общите инвестиции, които са необходими за сектора, посочи тя.
През 2014 година с утвърждаването и одобрението на Стратегията за развитие на ВиК отрасъла беше определена необходимост от 12 млрд. лв. инвестиции за постигане на съответствие на инфрастуктурата в България с изискванията. От тях 9 млрд. лв. е стойността на необходимите инвестиции, които трябва да минат през цената на водата, останалите средства са по линия на ОП „Околна среда“ 2014 – 2020 и Програмата за развитие на селските района 2014-2020.


„Такса „солидарност“ не е причината, поради която цената на водата трябва да се покачи. Тя е елемент на механизъм за постигане по-бързо съответствие. Нейната цел е да гарантира изпълнение на изискванията на държавата за постигане на съответствие по отношение на директивата за градските отпадъчни води и директивата за питейните води във всички райони на страната“, посочи Крумова. По думите й, предложението е в цената на водата да се включи компонент, равен за територията на цялата страна, на база на който да се формира фонд за финансиране на нужди на по-затруднени области.
Със Стратегията за развитие на ВиК отрасъла, която се разработва в момента, се предвижда да се въведе подпомагане на социално уязвимите групи чрез по-ниска цена на водата. За минималното потребление, което е необходимо на един жител - 50 л или 1,5 куб. м на месец според Световната здравна организация, се предвижда уязвимите групи да плащат 1 лв. на месец, а останалата част от стойността до пълния размер на цената да бъде субсидирано от държавата. При потребление над това количество, ще бъде заплащана пълната цена на водата.


Години наред в отрасъл ВиК не е правено нищо, което е причина за лошото състояние на ВиК инфраструктурата и за проблеми с качеството на питейната вода на места. Предложенията ще бъдат подложени на обсъждане, след което ще се приемат най-подходящите. Не може да си затваряме очите пред необходимостта да се осигури адекватна цена на водата. 90 хил. км е ВиК мрежата, над 100 са пречиствателните станции, около 70 са тези за питейни води, а трябва да се изградят още, посочи Малина Крумова.

mrrb