Заместник-министър Николай Нанков в интервю за предаването „Преди всички“ на БНР

Заместник-министър Николай Нанков в интервю за предаването „Преди всички“ на БНР

15 юли 2015 | 10:44

Водещ: След като в предишния ни разговор говорихме за личните ни карти и данните, които могат да бъдат заложени в идентификационния чип, сега ще говорим за техническите паспорти на сградите. Издаването на технически паспорти за жилищни сгради е заложено в европейската директива за сертифициране на сградите. Според нея, след присъединяването към ЕС всички държави-членки трябва да приведат своите закони в съответствие с нея. Техническият паспорт става един от най-важните строителни документи, в който се описват всички технически и експлоатационни характеристики на обекта. Към всяка сграда има ред изисквания за строителната конструкция, сеизмичната устойчивост, безопасност при пожар, енергийна ефективност, опазване на околната среда, безопасната експлоатация на сградата и много други. По тази тема сега ще говорим със зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Добро утро, г-н Нанков.

Николай Нанков: Добро утро на вас и на вашите слушатели.

Водещ: Най-важното, което трябва да научат нашите слушатели – подготвя ли се промяна в досегашните крайни срокове по наредбата на МРРБ, свързани със старите жилищни сгради, които нямат технически паспорти?

Николай Нанков:  Започвам от там кои са крайните срокове, които са заложени в действащата Наредба № 5 от 2006 г. За високите категории строежи, това са първа, втора и трета категория, без значение от вида собственост - дали е държавна, общинска, частна, или пък смесена публична и частна, срокът за изготвяне на технически паспорти е 31 декември тази година. За строежите от четвърта категория, това са жилищни смесени сгради, средно застрояване до 15 м – срокът е 31 декември 2017 г., две години по-дълъг. А строежите от пета категория, това са голямата част от еднофамилните и малките многофамилни жилищни сгради и смесени сгради с ниско застрояване до 10 м, вилните сгради, срокът е до 31 декември 2019 г. Отговаряйки конкретно на вашия въпрос...

Водещ: Да. И все пак много наближава първия краен срок – за високите сгради. Кажете, ще има ли някакви промени? Защото много хора тук се обаждат в нашата редакция и питат дали е необходимо да се предприемат спешни мерки за това да се изготви техническия паспорт, което няма да струва малко?

Николай Нанков:  Може би след малко ще поговорим и за цените за изготвяне на техническите паспорти. Но факт е, че типично може би за нашата народопсихология е да чакаме винаги последния момент. Това са заложени срокове, пак казвам, наредбата е в сила от началото на 2007 г., когато страната ни беше приета за пълноправен член на ЕС. Паспортите не са една прищявка на нашата страна, те са изключително важен технически документ за всяка една сграда – включва основните експлоатационни характеристики, основните видове ремонти, текущи и основни, които са извършени в тях, съответни предписания за бъдещи такива. Така че трябва да си дадем ясна сметка, че без да имаме технически паспорти за всяка една конкретна жилищна, и не само жилищна, и административна сграда, споменах, без значение какъв е видът собственост, ние трябва да имаме паспорти за всички сгради в нашата страна, съобразно сроковете, които изброих. Ние трябва да си дадем ясна сметка, че това е едно изключително важно начинание за най-малкото устойчивото експлоатиране на сградния фонд в нашата страна.

Водещ: И все пак вие подчертахте, че по принцип сме склонни винаги да предприемаме в последния момент какъвто и да било ангажимент. Предполагам, че много от сградите все още не са дори пристъпили към това да започнат събирането на средства, които са необходими за това да се издаде технически паспорт на старата сграда, в която живеят. Има ли варианти, отново питам, да бъде отложен крайният срок, който изтича тази година за най-високите сгради, тези, които са над 5 етажа?

Николай Нанков: Не. Варианти винаги има. Но това не е добрият подход – нито управленски, нито подход от гледна точка на експлоатацията на сградата от конкретното домакинство и от конкретната етажната собственост, говорейки за многофамилните жилищни сгради. Нито сроковете, нито самите характеристики на техническите паспорти, нито това какво предписват и до какъв ефект ще доведат във всяка една от сградите не е прищявка и не е приумица, пак казвам, на конкретно управленско решение.

Водещ: Добре. Нека тогава да кажем, че технически паспорти на сгради ще бъдат издавани безплатно на всички онези сдружения, които се включат в програмата за санирането на сградите.

Николай Нанков: Това е факт. Мисля, че това е едно от големите постижения на усилената работа, която извършваме последните няколко месеца при създаването на националната програма за енергийна ефективност. Тъй като ние взехме именно това решение да не санираме, да не опаковаме отделните сгради ако те имат конструктивни нарушения и те не са безопасни за експлоатация от своите собственици, живущи в тях. Така че това е наистина един от големите плюсове, който получава всяко едно домакинство и всяка една етажна собственост, решавайки да кандидатства по националната програма за енергийна ефективност. А и не само по нея, а също по програмите за енергийна ефективност, които нашето министерство изпълнява и са финансирани с европейски ресурс. Тоест повтарям и анонса, който зададохте във въпроса си – техническият паспорт с конструктивното обследване, което предхожда издаването на техническия паспорт са безплатни и са един вид добавена стойност, бонус при участие в Националната програма за енергийна ефективност и проектите по енергийна ефективност, финансирани с европейски...

Водещ: За останалите обаче – какви са цените на една примерно 15-етажна сграда, която трябва да издаде тепърва технически паспорт?

Николай Нанков: Прекалено субективно задавате въпроса. Може би отговорът ми ще е много субективен. Технически паспорт на един съществуващ строеж се осъществява след извършване на съответното обследване, което е техническо или конструктивно такова. По принцип необходимото време за изготвяне на паспорт, както и цените не могат да се определят общо за всички сгради. Времетраенето и цената за обследване, съставянето на паспорт зависи от големината, от сложността на конструкциите и специфичните особености на дадената сграда – от това дали имаме повторяемост на типове конструкции и елементи, съответно от размера на разгъната застроени площ, от наличието на проектна документация към момента на сградата или ако трябва да се съставя, да се възстановя наново – това оскъпява самото обследване и издаването на технически паспорт. Както цената, така и сроковете са в зависимост от подготовката на специалистите, които ще извършат самото обследване.

Водещ: И все пак нека да кажем някакви примерни цени? Да стане ясно на хората, че изобщо не струва малко това, което им предстои. Нека да бъдем наясно.

Николай Нанков: Държавата, респективно на МРРБ не регулира цените за обследването и за съставяне на технически паспорти, това трябва да подчертая. Но по данни от браншовите организации цената за обследване и съставяне на технически паспорт осреднено варира в границите между 2 и 5 лв. Пак казвам, тя е въпрос....

Водещ: На квадратен метър?

Николай Нанков: На квадратен метър. Между 2 и 5 лв. на квадратен метър. Тя е въпрос на договорни отношения между собственика на съответната сграда или собствениците, когато говорим за многофамилна такава и съответния контрагент, тоест експерт, който ще извършва съответното обследване. Но трябва също да си дадем сметка, че цената би следвало да се движи в долната граница, когато сградата е с повтарящи се, типови конструкции и елементи и когато има голяма РЗП, като например високите блокове, за които споменах, тъй като там има, пак казвам, повтаряеми типови конструкции.

Водещ: И така, при моите изчисления – между 200 или 500 лв. на един среден апартамент примерно от 100 кв. м. ще се падне да се заплати при изваждането на техническия паспорт на сградата, нали така, колкото и субективно да е?

Николай Нанков:  Нека да кажем, че е така, грубо или субективно. Въпреки, че когато говорим, пак казвам за апартамент на нееднофамилни жилищни сгради цената се движи при долна граница, а и при някои контрагенти може да стигне и по-ниски стойности.

Водещ: Добре. Когато изтекат тези крайни срокове, за които вече споменахме в началото какви санкции могат да бъдат наложи при липса на паспортизация на сградата?

Николай Нанков: Винаги опираме до санкциите. И за съжаление, когато една политика не се реализира с умисъл, с разум от обществото коментираме какви биха могли и какви са заложените санкции. В случая те не са големи. Но аз мисля, че не трябва да изхождаме от тази презумпция... Санкциите не са заложени високи. А да се лишаваме от възможността, първо, да кандидатстваме по националната програма и по европейските програми, за да се сдобием безплатно или да се изготви технически паспорт, тъй като може би трябваше да наблегнем и на това в разговора.

Водещ: Дебело трябва да подчертаем, че е безплатно, ако се включим в програмата за саниране.

Николай Нанков: Санкциите са заложени в Закона за устройство на територията, те са минимални. Глобата е от 100 до 300 лв. Освен ако в някой друг закон не е предвидено друго, по-тежко наказание. Санкцията, отново повтарям, е от 100 до 300 лв. за неспазване на срока. Тя се налага на собственика на сградата, съответно на всички собственици, когато сградата е многофамилна, не по отделно от 100 до 300 лв., а санкцията е от 100 до 300 лв. за цялата сграда. 

mrrb