Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в интервю за предаването „Преди всички“ на БНР, програма „Хоризонт“

Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в интервю за предаването „Пре

19 март 2015 | 16:44

Водещ: Само за укрепване на свлачищата в област Кърджали ще бъдат необходими около 9 млн. лева. Ако се преброят всички активирани свлачища и срутища и пораженията, които те нанесоха на пътища, ЖП линии и къщи, сумата ще набъбне многократно. Какви са размерите на бедствието с това лице – свлачищата? Сега по тази тема ще говорим със зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Здравейте!

Николай Нанков: Добро утро на Вас и на вашите радиослушатели!

Водещ: Кажете, г-н Нанков, каква е статистиката за свлачищата в страната? Има ли вече съвсем нови свлачища, които не са обхванати от тази статистика?

Николай Нанков: Да, факт е, че има. Съгласно годишните доклади на държавните дружества по геозащита, които извършват  мониторинг на свлачищата на територията на България, към края на 2014 свлачищата са били общо 1 851 с обща площ почти 209 000 дка, което представлява 0,2% от територията на страната. Те са разпространени, както следва: 335 са тези, регистрирани от „Геозащита – Варна”. Това са черноморските области плюс Шумен и Сливен. 1 034 са свлачищата, регистрирани от „Геозащита – Плевен”. И 482 са свлачищата, регистрирани от „Геозащита – Перник”. Активните или тези, които периодично се активират свлачища на територията, става дума към 2014 края, са 771 броя. А тези, които са потенциално стабилизирани, са 671 броя. Затихналите или стабилизирани свлачища на база на геозащитни и укрепителни мероприятия са почти 410 броя. От тези 1 851, за които споменах, свлачища, 1 159 са с площ около 161 000 дка, са в урбанизирани територии, най-опасните свлачища, които пряко застрашават домовете на хората. Останалите 691 броя свлачища са разпространени по републикански и общински пътища и частично в горски или земеделски територии. Като за 2014 г. Имаме регистрирани нововъзникнали 65 броя свлачища с площ малко над 330 дка.

Водещ: Това е за миналата година. 65 броя нови регистрирани.

Николай Нанков: Това е, да...

Водещ: А сега, в следствие на тези снегове, дъждове и свличането на земна маса, на което сме свидетели всички, има ли такива новорегистрирани?

Николай Нанков: Да, за съжаление. За съжаление, имаме новорегистрирани. Картината от началото на годината никак не е розова в частта активизиране на свлачищни и срутищни процеси. От началото на 2015 до настоящия момент, до вчера, от геозащитните дружества са регистрирани 28 нововъзникнали свлачища и са се активизирали процесите в 17 регистрирани свлачища. Като естествено, това е динамична информация и се променя ежедневно. Аз мога да дам и пример за някои от нововъзникналите, кои са и къде се намират. Едно от тях, едно огромно свлачище е на деривацията Варна – Китка, община Дългопол. Това, което прекъсна и водоподаването на централния водопровод за град Варна. Други такива са в град Кърджали до българи. 15 и 16, село ..., община Кърджали.

Водещ: Нанасят огромни поражения. Следят ли се редовно? Сега това е важно да кажем, защото при всички случаи сега са се породили някакви нерегистрирани до момента свлачища, които може би е могло да бъдат огледани навреме и да се предотврати това, което се случва.

Николай Нанков: Да, съгласен съм, но то предотвратяването е следствие наистина от максимално бързи коректни действия на всички институции, които имат компетенции относно превенция на свлачищните процеси, в следствие от ... на финансов ресурс. Трябва да отбележим, че защита при бедствие се организира от всички органи на изпълнителната власт, включително от общинските и от областните администрации, на база на планове за защита при бедствия.. С оглед защита на здравето на хората да се предприемат и аварийни дейности от специализираните служби на място. Например, сигнализират се районите, изключват се електричеството и водоподаването, спешно се ... райони. Дадени са указания от нашето министерство на областните и общински ... за стриктно спазване на разпоредбите на закона за защита при бедствия.

Водещ: Сега искам да Ви питам дали се очертава същият проблем с координацията, както при проблема с язовирите и с това кой ги обгрижва, чия собственост са те и т. н. Има ли го това явление и за свлачищата? Защото, предполагам, че по много общини нямат никакви пари за това да платят на специалист, който да оглежда терени и да казва, че там има опасност от някакви свлачища или срутища.

Николай Нанков: Не мога да твърдя, че има проблем от подобна липса на координация, тъй като и на база на нормативните разпоредби и на указанията, които издава нашето министерство, ние сме описали точно какъв е редът за оповестяване, за следене на тези геодинамични свлачищни процеси и естествено при заявяване ... дружества регистрират и оказват мониторинг на свлачищните процеси и съответно на активизиралите се нови или регистрираните до момента свлачища. Така че, пак казвам, редът е стриктен, нормативно регламентиран. Но проблемът, според мен, е малко по-различен. Проблемът е в наистина сериозните дефицити във финансирането на подобен вид дейности.

Водещ: Като превенция.

Николай Нанков: Като превенция и не само като превенция.

Водещ: Кажете, какви средства са необходими сега, за да могат да бъдат укрепени тези последни свлачища, които... аварийни работи, за които бяха отпуснати пари вчера от кабинета? Но и какво още предстои в тази посока?

Николай Нанков: Още е рано да говорим какво е необходимо за укрепване на тези, които нововъзникнаха в последните месеци, тъй като все още тече и инженерно-геоложки проучвания и съответно събиране на необходимите аналитични данни, за да бъдат остойностени бъдещите инвестиции. Цифрата, обаче която е заложена в Националната програма за превенция, свлачищата на територията на страната, за укрепването на всички свлачища от първа категория – това са тези, които имат най-неотложна нужда за укрепване – е почти 500 млн., 480 млн. лева., а за всички свлачища в страната е над 871 млн. лева, като тази сума ежедневно, тя е динамична, отново ежедневно се променя и нараства... възникване на свлачищата.

Водещ: Да. И как ще ги набавите тези средства, след като те не са предвидени в бюджета? Има една част примерно. Но как ще се набавят?

Николай Нанков: Една прекалено малка част, една прекалено малка част има предвидена в бюджета. Само 1,28 млн. лева имаме по бюджета на нашето министерство за 2015 г. За геозащитни дейности. ... Крайно недостатъчни. От тях две трети, 750 000 лв, са за ... свлачищните процеси. Това, което споменах преди малко – регистриране, оказване на съдействие и специализирана техническа помощ на общините и области, специализирани контролни органи и други държавни институции при възникване на аварийни ситуации. Това е основната роля на нашето министерство и геозащитните дружества. Факт е, че този ресурс е, да не казвам смешен, крайно недостатъчен. Естествено търсим и други източници на финансиране. Не трябва да забравяме, че съществуват и няколко такива, които в един дългосрочен аспект 2015 г. биха могли да се използват за частично решаване на най-неотложните проблеми, свързани с активизиране на свлачища.

Водещ: И за европейските фондове говорите включително.

Николай Нанков: Да, включително и европейските фондове. На първо място, ако изключим европейските фондове, държавното финансиране – това е бюджетът на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет. Средства, които могат да се отпускат за регистрирани бедствия и аварийни ситуации. Говорите за бюджета на Европейската комисия и европейските фондове, на първо място Фонд „Солидарност”. От него ще набавим ресурс за регистрираните бедствени ситуации през месец юни 2014 и през месец януари 2015. Вече сме подали необходимите документи и конкретни обекти и очакваме финансиране. Естествено, то също е лимитирано и ограничено в определени граници. А и по Фонд „Солидарност” се покриват, както през Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, всички неблагоприятни последици, всички неблагоприятни природни явления, не само свлачища, а и наводнения, пожари...

Водещ: Да, за което сме говорили многократно.

Николай Нанков: Не дай си Боже да се случват. Точно така. Наред с това тук трябва да благодарим и на колегите от Оперативна програма "Околна среда", тъй като те предвидиха цяла приоритетна ос за борба и превенция с...

Водещ: Кажете на каква сума е тя?

Николай Нанков: 20 млн. Почти, 19,7 млн. евро.

Водещ: Да. Но това е за целия програмен период.

Николай Нанков: За целия програмен период, точно така. Те ще бъдат насочени към проявени свлачища по републикански пътища и свлачища в населените места.

 

mrrb